Pošta Crne Gore nije vršila procjenu vrijednosti nekretnina od 2010. godine, utvrdio je nezavisni revizor vršeći reviziju finansijskih iskaza državnog preduzeća za 2016. godinu.
– Vrijednost nekretnina Pošte u bilansu stanja na dan 31. decembar 2016. godine iskazana je u iznosu od 28,69 miliona eura. Pošta nije vršila procjenu vrijednosti nekretnina od 2010. godine, što ukazuje na činjenicu da revalorizacija nekretnina nije vršena dovoljno redovno u skladu sa zahtjevima Međunarodnog računovodstvenog standarda (MRS) 16 „Nekretnine, postrojenja i oprema” i MRS „Umanjenje vrijednosti imovine”, kako bi se obezbijedilo da se knjigovodstvena vrijednost nekretnina bitno ne razlikuje od vrijednosti do koje bi se došlo da je izvršena procjena fer vrijednosti na dan 31. decembar 2016. godine. Nismo bili u mogućnosti da se uvjerimo u efekte koje bi ovo pitanje moglo imati na priložene finansijske iskaze Pošte za 2016. godinu – piše u izvještaju revizorske kuće VM kod.
Pošta je, kako piše u izvještaju, na osnovu odluke odbora direktora, 29. decembra objavila poziv za otvoreni postupak javne nabavke za nabavku usluge „procjena vrijednosti nekretnina Pošte”, koji do objaviljavanja izvještaja nije realizovan, jer je potencijalni ponuđač podnio žalbu na tendersku dokumentaciju.
Revizor je utvrdio da je Pošta u pasivi bilansa stanja iskazala odložene poreske obaveze od 831,6 hiljada eura.
– Poreske obaveze nijesu utvrđene u skladu sa smjernicama MRS 12 „porezi na dobitak”, jer po osnovu utvrđene privremene razlike između sadašnje knjigovodstvene vrijednosti osnovnih sredstava, bez zemljišta i neotpisane vrijednosti osnovnih sredstava za poreske svrhe iste treba na dan 31. decembra 2016. da iznose 1,45 miliona eura. Razlog ovog neslaganja je vjerovatno nastao u prethodnom periodu kada Pošta nije tretirala efekte procjene osnovnih sredstava izvršene na dan 30. septembar 2010. godine na odložene poreze – piše u izvještaju.
Revizor je utvrdio i da je Pošta izvršila rezervisanja po osnovu sudskih postupaka koji se od strane fizičkih lica vode protiv tog društva i po tom osnovu iskazala trošak u iznosu od 370,2 hiljade eura. Od toga je najveći iznos rezervisanja od 333,3 hiljade eura izvršen po osnovu sudskog postupka pokrenutog od fizičkog lica iz Budve. Pošta je u tom postupku tuženi drugog reda.
– Prema našem mišljenju, u skladu sa MRS 37, nije trebalo vršiti rezervisanja po ovom osnovu, bilo je dovoljno objelodaniti potencijalnu obavezu, jer nije bilo presude suda u ovom postupku, već je održano samo pripremno ročište. U prilog tome ide i činjenica da je tužilac 31. marta ove godine povukao tužbu – naveli su revizori.
Utvrdili su i da je Pošta u bilansu uspjeha iskazala trošak od 249,3 hiljade eura po osnovu rezervisanja za gubitke koje Pošta očekuje od umanjenja vrijednosti nekretnina vršenjem planirane procjene osnovnih sredstava na dan 31. decembar 2016. Revizori su naveli da se nijesu uvjerili u potpunu osnovanost vršenja ovog rezervisanja.
Predsjednik odbora direktora Pošte je Igor Radusinović, dok je izvršni direktor Ivan Kalezić. Stopostotni vlasnik Pošte je Vlada.D.M.
Dobit veća 14 puta
Pošta je 2016. godinu završila sa neto dobiti od 1,235 miliona eura, što je za oko 14 puta više nego u 2015. godini. Poslovni prihodi su iznosili 16,1 miliona, što je 1,8 miliona više nego u prethodnoj godini, dok su rashodi povećani neznatno na skoro 13 miliona.
Na troškove zarada, naknada zarada i ostale lične rashode potrošeno je 8,9 miliona.