Poslanici u Skupštini Kosova izglasali su juče nepovjerenje vladi premijera Ise Mustafe, zbog čega je izostala planirana rasprava o protokolu o demarkaciji sa Crnom Gorom. Zbog problema sa ratifikacijom dokumenta o demarkaciji sa Crnom Gorom, Kosovo je već duže vrijeme pod viznim režimom Evropske unije. Vladajuća koalicija do sada nije uspjela da obezbijedi potrebnu dvotrećinsku većinu, 80 od 120 glasova, za izglasavanje tog dokumenta.
Lider Demokratske partije Kosova Kadri Veselji je uoči jučerašnje sjednice, u utorak veče, razgovarao sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Brajanom Hojtom Jijem o tome da se demarkacija sa Crnom Gorom nađe pred skupštinom u srijedu, prije sjednice o povjerenju Vladi.
– Ukoliko Vlada ne proslijedi sporazum o demarkaciji prije sjednice o povjerenju premijerovom kabinetu, onda treba naći druga rješenja – kazao je tada Veselji.
Pored opozicije, ovom sporazumu se protive i poslanici aktuelne vladajuće koalicije jer smatraju da proces nije urađen kako treba, prenosi Tanjug.
Ambasada Sjedinjenih Država ranije je pozvala Skupštinu Kosova da ratifikuje sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom.
Uoči sjednice parlamenta, potpredsjednik kosovske vlade Branimir Stojanović saopštio je da predstavnici Srba neće glasati za demarkaciju granične linije sa Crnom Gorom.
– Mislim da je kosovska vlada „bolesnik” koji je na aparatima već duže vrijeme. Sada se samo postavlja pitanje ko će isključiti te aparate, ko će oglasiti da Vlada ne postoji, i da postoji nadmetanje između PDK i LDK ko će biti optužen za to – istakao je Stojanović u izjavi za RTS.
On je dodao da su izbori neminovni i da je to više nego jasno.
– Ništa drugo se danas neće dešavati. Da li će kosovska vlada pasti danas ili za nedjelju dana, sasvim je nebitno. Jasno je da se ide na nove izbore, a ko će se prikazati međunarodnoj zajednici kao konstruktivan, a ko kao nekonstruktivan, to je borba koju Albanci vode između sebe i to nas ne interesuje. Duže vrijeme se vodi igra između PDK i LDK ko je kriv što demarkacija ne može da se usvoji. Više je nego jasno da Srbi za to neće glasati, ali i da oni sami imaju problem sa svojim poslanicima kako da ih ubijede da za to glasaju – zaključio je potpredsjednik kosovske vlade.
Za pad kosovske vlade glasali su i poslanici Demokratske partije Kosova (DPK) Hašima Tačija. Rojters je izvijestio da je 78 od 120 poslanika glasalo za nepovjerenje Vladi. Protiv tog predloga bila je poslanička grupa DSK, koja je ocijenila da je Kosovo imalo najuspješnijeg premijera u posljednjem periodu.
Predstavnici opozicije optužili su kosovsku vladu da nije ispunila obećanja data tokom kampanje i da je stvorila nepovjerenje javnosti.
Premijer Isa Mustafa rekao je tokom rasprave da je predlog o nepovjerenju politički, bez argumenata, i da se neke ranije načinjene greške prebacuju na rad ove vlade.
– Peticija ima za cilj destabilizaciju zemlje, a cilj je i skrivanje koruptivnih afera odranije. Mi smo zemlja koja ima najviše uspjeha u borbi protiv ekstremizma, migracije, i korupcije. Imamo pet novih priznanja, dobili smo telefonski kod i zakoni se sprovode na cijeloj teritoriji Kosova. Ova vlada je izvršila mnoge reforme. Naslijedili smo dugove odranije, ali smo ispunili obaveze i povećali budžet, otpisali smo dugove, ali smo imali budžetsku stabilnost. Postali smo dio mnogih organizacija.To govori o kredibilitetu ove vlade – naveo je Mustafa, prenosi RTK2.
V.R.
Darmanović: Strpljivo ćemo čekati
Ako kosovski parlament ne izglasa demarkaciju sa Crnom Gorom, naša zemlja će biti strpljiva, kazao je ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović, izrazivši nadu da će se to ipak desiti.
– Mi ćemo biti veoma zadovoljni ukoliko poslanici u kosovskom parlamentu ratifikuju protokol o razgraničenju jer će time sa dnevnog reda biti skinut problem koji ne postoji u Crnoj Gori – naveo je Darmanović.
Kako je dodao, ukoliko se to ne desi, u Crnoj Gori će biti strpljivi jer je to stvar odnosa među političkim snagama na Kosovu.
– Ne možemo mnogo na to da utičemo, niti, na kraju krajeva, treba to da radimo. Vjerujemo da će prevagnuti odgovoran odnos koji će taj problem, koji zapravo i nije ozbiljan, riješiti na zadovoljavajući način za obje zemlje i time otvoriti put za viznu liberalizaciju za građane Kosova, koji to zaslužuju – rekao je Darmanović.
Medojević: Poništiti priznanje Kosova
Funkcioner DF-a Nebojša Medojević saopštio je juče da bi crnogorska vlada morala da povuče priznanje države Kosovo. Kako je naveo, na taj način bi se zaštitio minimum nacionalih interesa i dignitet države Crne Gore.
– Ova očekivana odluka kosovskog parlamenta samo je dokaz da je projekat „Velike Albanije” usmjeren i na dio teritorije Crne Gore. Kosovo ne priznaje suverenost i teritorijalni integritet države Crne Gore – napisao je Medojević na svom fejsbuk profilu.
On smatra da bi Vlada Crne Gore morala da povuče svog ambasadora iz Prištine i da ambasadora Kosova u Podgorici proglasi perosnom non grata.