Piše: Novak Adžić
Uvaženi akademik istoričar Zoran Lakić nema problema sa mnom, već sa vlastitim istoriografskim opusom i, konsekventno tome, sa samim sobom. On je svoja mišljenja i istoriografske ocjene etapno i drastično mijenjao u skladu sa promjenama političkog sistema i ideologije. Vezano za Podgoričku skupštinu 1918. godine i njene odluke, koje su bile direktan razlog za organizovanje i podizanje Božićnog ustanka 1919. godine, akademik Lakić je imao nekada posve suprotno mišljenje od današnjeg. Nekada je tvrdio da se 1918. godine dogodilo prisajedinjenje (pripajanje, aneksija) Crne Gore Srbije, a ne ravnopravno ujedinjenje. U knjizi „Narodna vlast u Crnoj Gori 1941–1945.“, Cetinje-Beograd, 1981, na stranama 15 i 16, dr Zoran Lakić piše da je odlukom Podgoričke skupštine (novembra 1918.) „detronizovana dinastija Petrovića u Crnoj Gori, a Crna Gora je izgubila svojstvo državnog subjekta. Ona je de fakto i de jure postala sastavni dio Kraljevine Srbije, a ne Jugoslavije, čime je ostvarena namjera Nikole Pašića da se ona prilikom osnivanja državne zajednice jugoslovenskih naroda ne pojavi kao poseban faktor. Bezuslovnim pripajanjem Srbiji trebalo je izbrisati državnu i drugu individualnost Crne Gore, koja se stvarala u njenoj viševjekovnoj istoriji. Upravo zato znatan dio crnogorskog naroda, iako dugogodišnji privrženik ideje ujedinjenja svih Južnih Slovena, bio je protiv onakvog ujedinjenja kakvo je izglasano na Podgoričkoj skupštini 1918. godine. Nacionalno nezadovoljne mase posebno su bile ogorčene političkim rješenjima koja su negirala nacionalna prava Crnogoraca“. Potom dr Zoran Lakić, u istom djelu, na strani 16 piše: „Stvaranje jugoslovenske države, međutim, nije izvršeno demokratskim putem, na osnovu slobodno izražene volje naroda“ i poentira, kada, zatim, kaže: „Bitno je konstatovati da je velikorpska buržoazija nastojala da od samog početka postojanja nove države izbriše tragove crnogorske državnosti i suzbija svijest o nacionalnoj individualnosti Crnogoraca“. Tako je nekad pisao akademik Lakić. I potpuno tačno je pisao tada, da bi se, potom, pod uticajem ideologije i politike, objektivno odrekao toga što je napisao i time negirao samog sebe. Elem, akademik Zoran Lakić protiv istog ali tada samo dr Zorana Lakića. Kasniji akademik Lakić temeljno poriče ranijeg dr Lakića, tj. samoga sebe.
I poštovani akademik Lakić bio je jako politički aktivan. Nekad i sad. Kako u doba kad je bio stipendista komunističkog CK, tako i potom kao partijski aktivni komunista, kao i u vrijeme, nakon sloma komunizma, što je bio veoma politički i ideološki angažovan na ostvarenju koncepta klerikalnog velikosrpskog nacionalizma, tokom devedesetih godina XX vijeka, pa i docnije do današnjeg dana. Postao je uvaženi akademik Lakić i oficijelni „hadžija“, odnosno, preživio je mutaciju od partijskog političkog dogmate i istoričara pod egidom vlasti i moći, do religijskog hodočasnika pod okriljem Srpske pravoslavne crkve i mitropolita Amfilohija, pa se i sam potpisivao i kao Hadži Zoran Lakić. I neka je, njegov izbor i pravo, samo da javnost i to zna, mada je već odavno to spoznala. Bio je on, u doba raspada SFRJ i predsjednik prorežimske organizacije „Jugoslovenska liga za mir“, te kao takav eksponirani protivnik djelovanja „Građanskog odbora za mir“, čiji su članovi i ugledni građani u vrijeme ratova na prostoru ex-Jugoslavije palili u Podgorici svijeće za mir među ljudima i narodima. Nije mi poznato da je devedesetih godina akademik Lakić osuđivao javno vladajuću ratnohuškačku propagandu, koja je emitovana iz velikosrpskih centara i njenih ispostava. Takođe, relevantno je istaći, da je akademik dr Zoran Lakić bio aktivno uključen u referendumsku kampanju 2006. godine i držao govor, u kome se zalagao protiv obnove nezavisne Crne Gore. Bio je sa onima koji su na referendumu agitovali i glasali „NE“ nezavisnoj Crnoj Gori 21. maja 2006. godine. Toliko o tome. Njegovo legitimno pravo je to bilo, ali toliko da se zna vezano za savjet akademika Lakića da se ja „oslobodim politike“ i da su „nauka i politika odavno suprotstavljene“. Naravno da jesu (ili trebaju biti) nauka i politika nezavisne jedna od druge, ali akademik Lakić na vlastitom primjeru to ne dokazuje. Dobro bi bilo, prije davanja savjeta, da akademik Lakić uzme u tom smislu sebe za paradigmu kako ideologija i politika utiču i kroje naučni rad.
U obavezi sam, nadasve, da demantujem ocjene akademika Zorana Lakića da sam ja, kako on veli, „ameter“, „neprofesionalac“ i „nekompetentan“ u istorijskoj nauci. To nije tačno. Tačno je da sam po osnovnom fakultetskom obrazovanju i pozivu diplomirani pravnik, ali i profesionalni istoričar na osnovu mojih postdiplomskih referenci na osnovu završenih magistarskih i doktorskih studija iz oblasti istorije. Ne samo po svom istoriografskom opusu od 15 monografija i više od stotinu objavljenih naučnih i stručnih radova, već i po tome što sam magistrirao istoriju i što sam doktorand istorijskih nauka sa odobrenom doktorskom disertacijom, koja nosi naslov „Crnogorska stranka 1925-1945“. Takođe sam već više godina stručni saradnik (profesor po ugovoru) na odsjeku za istoriju na predmetima „Uvod u istoriju i istorija istoriografije“, I i II i „Istorija Jugoslavije“ I i II. Na završenim magistarskim i doktorskim studijama na odsjeku za istoriju (usmeni dio) položio sam brojne i ključne ispite koji se polažu na osnovnim fakultetskim studijama iz istorije. I to me samo kvalifikuje još više, a ne diskredituje, kako je htio da prema meni, u zanosu sopstvene, umišljene veličine sorbonskog, oksfordskog ili harvardskog nivoa, ili vlastite naučne i sakralizovane „nedodirljivosti“, postupi cijenjeni akademik Lakić. Znači, akademik Lakić nije u pravu kad mi lijepi etikete o mojoj „nestručnosti“, koje se odveć lako osporavaju.
Da se vratim na temu Božićnog ustanka 1919. godine. To je bio ustanak, a ne buna ili pobuna. Sami njegovi učesnici su sebe nazivali onim što su stvarno i bili-ustanicima, a takvim ih je smatrao i kralj Nikola i drugi legitimni i legalni organi Kraljevine Crne Gore u egzilu, kao i značajan dio međunarodnih faktora, organizacija, uglednih ličnosti i javnosti u inostranstvu i građana u Crnoj Gori onoga vremena. I Jovan S. Plamenac i Krsto Zrnov Popović i drugi ustanički i narodni prvaci su sebe tretirali ustanicima protiv okupacije i nasilne aneksije Crne Gore 1918. godine, a ne pobunjenicima. Da je to bio ustanak dokazao je naučno, pored ostalih, i pokojni akademik prof. dr Mijat Šuković. Crnogorski (Božićni) ustanak započet januara 1919. godine, u različitim svojim fazama, trajao je uglavnom do 1925. godine i zahvatao je značajan dio ondašnjeg cetinjskog, nikšićkog, kolašinskog, barskog, podgoričkog, danilovgradskog, beranskog, bjelopoljskog okruga, tako da to nije bila „lokalna buna separatista“, kako to kvalifikuje akademik Lakić.
Na kraju, bitno je reći da akademik Lakić sam navodi da je iz SK 1985. isključen kao “antipartijski i antidržavni elemenat”. Doduše, treba uzeti u obzir činjenicu da se akademik Lakić već duže vrijeme u nezavisnoj Crnoj Gori ponaša i slobodno djeluje, spisateljski, figurativno rečeno, kao “antidržavni elemenat”, odnosno, da realno radi, politički i ideološki, protiv državne nezavisnosti Crne Gore i samosvojnog nacionalnog identiteta Crnogoraca. No, sloboda mišljenja i političkog iskaza su neprikosnoveni u demokratskoj državi i društvu, a u nauci su nezavisnost i sloboda aksiom. Naravno, ne pada mi na pamet da aludiram da u tom smislu postoji bilo kakva Lakićeva krivičnopravna inkriminisana radnja, za ono što piše i javno djela, ali postoji makar etička odgovornost i principi naučne savjesti koji obavezuju. Prima uvaženi akademik Lakić državnu apanažu od CANU, a njegov rad nije u funkciji države Crne Gore i njene nauke i kulture. Ako će biti dosljedan sebi, kako se apostolski verbalno zaklinje, premda je kontroverza njegova determinanta, makar bi se kao akademik CANU, za početak, trebao odreći novčane apanaže koje redovno prima od države Crne Gore za svoj status i rad koji nije u korist Crne Gore i crnogorskog naroda.