Odbor za ekonomiju jednoglasno je predložio Skupštini da za četvrtog člana Senata Državne revizorske institucije (DRI) izabere jednog od aktera afere „Snimak” i dugogodišnjeg poslanika DPS-a Zorana Jelića. Njegov izbor za člana Senata osudili su opozicija i nevladin sektor, jer Jelić, osim što je poznat po računici jedan zaposleni četiri glasa, godinama je kršio zakon i u isto vrijeme bio poslanik i državni službenik i primao punu platu u Skupštini i Zavodu za zapošljavanje, dok je Zavod, kada je on bio na njegovom čelu, dobio negativan nalaz DRI.
To, međutim, nije smetalo poslanicima vladajuće koalicije da jednoglasno glasaju za Jelića. Osim njega, juče su na Odboru za ekonomiju saslušavani Neli Đuković, Sonja Smolović, Aleksandar Vučinić i Milan Kastratović. Sjednici nije prisustvovala opozicija koja bojkotuje rad parlamenta.
Funkcioner DF-a Milutin Đukanović je komentarišući predlog Jelića kazao da DPS nastavlja da sprovodi svoj partijski program u državnim organima.
– Učesnici afere „Snimak” imaju prednost prilikom obavljanja javnih funkcija. Partijski kadrovi se stavljaju u državne institucije i onda se poziva na legalnost i vladavinu prava – rekao je Đukanović.
Tokom jučerašnjeg saslušanja, niko od članova Odbora nije pitao Jelića u vezi sa negativnim nalazom DRI, niti aferom „Snimak”, koju Evropska komisija u svojim izvještajima spočitava jer nije bilo političkog epiloga. Samo su ga pitali da li to što je bio dugogodišnji član partije može uticati na njegov rad.
– Kada sam odlučio da se prijavim za člana Senata DRI, podnio sam ostavku na članstvo u DPS-u. Ja sam profesionalac, vode me zakoni, Ustav i etički kodeks. Poznato je da sam davao veliki broj amandmana na zakone koje je Vlada predlagala – kazao je Jelić tokom jučerašnjeg konsultativnog saslušanja.
Ako bude izabran za člana Senata, kako je naveo, nastojaće da DRI ima veću samostalnost i nezavisnost.
– Nastojaću da smanjimo spoljne pritiske. Što manji uticaj izvršne vlasti, posebno Ministarstva finansija – kazao je Jelić.
Direktor monitoring programa MANS-a Vuk Maraš kazao je da je odluka odbora još jedan poraz vladavine prava i dokaz da je politička korupcija i dalje nekažnjiva i da se apsolutno isplati.
– Ključni akteri afere „Snimak” ne samo da nisu adekvatno procesuirani, već redom bivaju imenovani na nove državne funkcije na kojima mogu da nastave da zloupotrebljavaju službeni položaj u ličnu i korist svoje partije. Očekivati da će Zoran Jelić sa pozicije u DRI vršiti bilo kakvu kontrolu nad radom svojih dojučerašnjih partijskih kolega besmisleno je, kao što bi bilo naivno ne posumnjati da on neće upravo tu poziciju iskoristiti za prikrivanje zloupotreba u državnim preduzećima i javnim institucijama kojima upravlja DPS – naveo je Maraš.
U pravno uređenim državama, kako je kazao, Jelić bi bio u Spužu i odgovarao za sve što smo čuli u aferi „Snimak”.
– U Crnoj Gori se njemu daje prilika ne samo da nastavi da vrši javnu funkciju, već pretenduje na mjesto kontrolora drugih, što je svojevrstan paradoks. Nažalost, „Jelića” imamo već isuviše, prvenstveno zahvaljujući apsolutnoj pasivnosti Državnog tužilaštva kada je u pitanju procesuiranje političke korupcije. Ona i dalje djeluje stimulativno na sve one koji za račun vladajuće partije kupuju glasove, zapošljavaju po političkoj osnovi, ucjenjuju i zastrašuju – zaključio je Maraš.
Demokrate smatraju da predlog odbora nikoga više i ne čudi, te da je to ono što brine.
– Izvrnuti sistem vrijednosti i ništa manje naopaka praksa koju je uspostavio DPS tokom 27 dugih i teških godina otupili su osjećaj građana za pravdu i pravičnost. Jednostavno rečeno – šok bi izazvala vijest da nosilac glavne muške uloge u domaćoj seriji „Snimak“, rađenoj u produkciji i režiji DPS-a, nije nagrađen. Gospodin Jelić, koji bi zbog invencije formule „1 zaposleni – 4 glasa“ mogao ponijeti titulu „Pitagora našeg doba“, pravi je reprezent DPS obrasca po kojem se partijski vojnici nagrađuju, a nepodobni kažnjavaju – kazao je šef pres centra Demokrata Duško Stjepović. D.M.
Udar na nezavisnost DRI
Imenovanje Jelića u Senat DRI je udar na nezavisnost i integritet vrhovne revizorske institucije, čiji je zadatak da čuva budžet od zloupotreba kojima je upravo Jelić godinama pribjegavao, kazao je predsjednik Upravnog odbora Instituta Alternativa Stevo Muk.
– Ovakav potez vladajuće koalicije tumačimo kao namjeru da se zaustavi reformski rad DRI, a da se dodatno smanje njeni kapaciteti da objektivno i nezavisno sagledava zloupotrebe, neracionalnosti i nezakonitosti u radu javne uprave – kazao je Muk.
Vladajuća koalicija, kako je naveo, nije učinila ni najmanji napor da se predloži kandidat koji bi bio prihvatljiv stručnoj javnosti i bez mrlja u pogledu integriteta.
Institut Alternativa je prvo tražio da se diskvalifikuje prijava Jelića, a kasnije poslao dokumentaciju u vezi sa aferom „Snimak”, izvještajem o reviziji Zavoda, te kršenju zakona i primanju plata kao poslanik i službenik Zavoda.
Tražili su kopije prijava, ali je njihov zahtjev odbijen.
Jedan zaposleni – četiri glasa
U aferi „Snimak”, Jelić je snimljen kako objašnjava računicu po kojoj jedan zaposleni donosi DPS-u četiri glasa.
– Ako zaposlimo svog čovjeka smanjili smo njima, a povećali nama. Hajde da pomognemo čovjeku da se zaposli i imaćemo efekat četiri glasa za DPS. Ulaganje u aktivne mjere zapošljavanja nije trošak već investicija, i to treba svima da vam bude jasno – kazao je Jelić uoči izbora 2012. godine.
Poboljšati saradnju sa tužilaštvom
Tokom saslušanja gotovo svi kandidati su naveli da je potrebno da DRI poveća broj revizija efikasnosti i efektivnosti u odnosu na finansijske revizije, kao i da DRI trba da se bavi EU fondovima i njihovim revidiranjem.
Kastratović je naveo da DRI treba da povede računa o prihodnoj strani, posebno od koncesija, dok je Vučinić naveo da bi DRI trebalo bliže da sarađuje sa tužilaštvom i da podnosi krivične prijave, kao i da poveća zarade državnim revizorima. Kandidati su istakli i da bi trebalo da ima potpunu finansijsku samostalnost, odnosno da Skupština ne određuje iznos godišnjeg budžeta te institucije.