Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Poslije mjesec i po sjetio se da je uništio oružje * Milo poznat kao „gospodin deset odsto” * Izgorela dokumentacija o 50 predmeta * Dobio 1,4 miliona, a kasni tri i po godine * Poslije mjesec i po sjetio se da je uništio oružje * Božji svjedok * Igrale se delije i braća Haradinaj
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR ANDRIJA PEJOVIĆ, ministar evropskih poslova:
Predstoje brojne obaveze i planovi u narednom četvorogodišnjem periodu, za kada je planirano da se dovrše reforme i da država bude spremna za članstvo u EU.

Vic Dana :)

Poslali policajca u jedan kafić da vidi ima li tamo droge. Vraća se on u stanicu i kaže:
- Nema tamo nikakve droge, tamo čak izlazi vrlo siromašna omladina. Zamislite, imaju samo jednu cigaru i ona kruži po cijelom društvu.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji DEMOKRATSKA PSIHIJATRIJA NUDI HUMANIJI PRISTUP „LJUDIMA SA VELIKOM PATNJOM“, ALI CRNOGORSKO DRUŠTVO TO JOŠ SMATRA UTOPIJOM
Učesnici predavanja Hiljadu oblika liječenja umjesto rešetaka Ne postoji osoba, kakva god je njena patnja ili emotivna različitost, koja treba da bude u psihijatrijskoj bolnici, jer se tamo ne liječi nego isključuje iz društva, tvrdi Lepa Mlađenović, jedna od aktivistkinja Mreže alternativa psihijatriji
Dan - novi portal
Re­šet­ke na pro­zo­ri­ma i vra­ti­ma psi­hi­ja­trij­skih bol­ni­ca de­fi­ni­tiv­no pri­pa­da­ju sred­njem vi­je­ku, ali u Spe­ci­jal­noj bol­ni­ci za psi­hi­ja­tri­ju u Ko­to­ru još uvi­jek po­sto­je. Hu­ma­ne ide­je de­mo­krat­ske psi­hi­ja­tri­je, za­sno­va­ne na ne­po­sred­nom i rav­no­prav­nom od­no­su lje­ka­ra i pa­ci­je­na­ta (kli­je­na­ta), ko­je su uti­ca­le na de­in­sti­tu­ci­o­na­li­za­ci­ju mno­gih bol­ni­ca u za­pad­noj Evro­pi (Ita­li­ji, Špa­ni­ji, Bel­gi­ji, Ho­lan­di­ji...), do­pi­ru do Cr­ne Go­re tek kao od­jek, ko­ji u prak­si ne­ma pra­vu pri­mje­nu. Po­la­zi­šte de­mo­krat­ske psi­hi­ja­tri­je je da „lju­di­ma ko­ji ima­ju ve­li­ku pat­nju“ ne tre­ba ta­kva in­sti­tu­ci­ja gdje se čo­vjek ra­ču­na kao kre­vet, već si­gur­no mje­sto gdje će bi­ti is­po­što­va­ne sve nji­ho­ve po­tre­be, a ka­pa­ci­te­ti ko­tor­ske psi­hi­ja­tri­je su pu­ni, čak se tra­ži „kre­vet vi­še“. Uče­sni­ci pre­da­va­nja, odr­ža­nog u sklo­pu pro­jek­ta „Van izo­la­ci­je“ (Ak­ci­ja za ljud­ska pra­va i „Ani­ma“ Ko­tor), pri­mi­je­ti­li su ka­ko je uve­če u kru­gu bol­ni­ce u Do­bro­ti mrač­no, ne­ma vanj­ske ra­svje­te, na pro­zo­ri­ma su re­šet­ke, sve je za­klju­ča­no i ni­ko ne mo­že da iza­đe ni da se pro­še­ta, ni da za­pa­li ci­ga­re­tu, a ka­mo­li da iza­đe u ka­fić, bi­o­skop, da po­gle­da ne­ku pred­sta­vu, da ide na kon­cert. To je ka­ta­stro­fa, ocje­nju­ju psi­hi­ja­tri – de­mo­kra­te, do­da­ju­ći da „de­in­sti­tu­ci­o­na­li­za­ci­ja po­či­nje naj­pri­je u gla­vi“.
Pro­jek­ti iz Ita­li­je uti­ca­li su da Evrop­ska ko­mi­si­ja i Svjet­ska zdrav­stve­na or­ga­ni­za­ci­ja shva­te da po­sto­je ne­ki dru­gi mo­de­li i da psi­hi­ja­trij­ske in­sti­tu­ci­je ne smi­ju da bu­du ona­kve ka­kve su bi­le i da to tre­ba da se ši­ri u svim ze­mlja­ma svi­je­ta. Ogro­man no­vac ulo­žen je u re­for­mu psi­hi­ja­trij­skih usta­no­va u re­gi­o­nu. Iako za to po­sto­ji za­ko­no­dav­ni okvir, u Cr­noj Go­ri kao da ne­ma do­volj­no po­li­tič­ke vo­lje da se, po uzo­ru na Fran­ka Ba­za­lju ko­ji je pr­vi re­for­mi­sao „lud­ni­ce“ u Tr­stu, Go­ri­ci, to ura­di sa psi­hi­ja­trij­skom bol­ni­com u Do­bro­ti. To je još uvi­jek za­tvo­re­na usta­no­va, od­nos iz­me­đu kli­je­na­ta i psi­hi­ja­ta­ra je od­nos mo­ći i ne­mo­ći (bes­po­moć­nih), dis­tan­ca se ma­ni­fe­stu­je i prak­som no­še­nja bi­je­lih man­ti­la, ko­ji šti­te one ko­ji ih no­se. Ustroj­stvo bol­ni­ce je stro­go hi­je­rar­hi­zo­va­no, ta­ko da za­mje­ni­ca di­rek­to­ra ima ve­ću moć ne­go psi­hi­ja­tar, na­čel­nik odje­lje­nja.
– Ka­ko se vlast mi­je­nja, ta­ko se mi­je­nja i po­li­ti­ka pre­ma bol­ni­ci, go­vo­ri se o nje­nom iz­mje­šta­nju, pro­da­ji, iz­grad­nji kom­plek­sa ho­te­la na ovom mje­stu, jer ovo je div­no mje­sto i vr­lo če­sto to na um pa­da, ali ka­ko Ko­tor ma­lo pru­ža ot­por, to je na­čin da se bol­ni­ca stal­no dr­ži u jed­nom po­ti­snu­tom sta­nju, pod zna­kom pi­ta­nja i ni­kad ni­je po­sta­vljen zid iz­me­đu bol­ni­ce i gra­da, to lju­di iz bol­ni­ce ni­su da­li, is­ti­če psi­ho­log Lju­bo­mir­ka Ko­va­če­vić. Ona pri­mje­ću­je da „ka­ko dru­štvo pro­pa­da, ta­ko se po­ve­ća­va agre­si­ja pre­ma psi­hi­ja­trij­skim pa­ci­jen­ti­ma“, te da otva­ra­nje za­tvor­skog odje­lje­nja u ovoj ci­vil­noj bol­ni­ci „pot­pu­no do­pri­no­si za­tvo­re­no­sti svih odje­lje­nja“. Psi­ho­log Er­vi­na Da­bi­ži­no­vić sma­tra da ne­ke po­li­ti­ke ova dr­ža­va mo­ra da pro­mi­je­ni, s ob­zi­rom na to da „mi­ni­star od­lu­ču­je da li će na in­ter­nom odje­lje­nju bi­ti ili ne­će bi­ti pet kre­ve­ta za po­tre­be kli­je­na­ta sa Psi­hi­ja­tri­je“, te upi­ta­la: „Šta ra­di Lje­kar­ska ko­mo­ra Cr­ne Go­re, šta ra­di Mi­ni­star­stvo zdra­vlja?“. Psi­hi­ja­tar Ma­ri­na Ro­ga­no­vić tvr­di da je „naj­lak­še za­klju­ča­ti ovu bol­ni­cu“, ali gdje da smje­ste sve ove lju­de, ako pret­hod­no ne na­pra­ve či­ta­vu mre­žu cen­ta­ra za men­tal­no zdra­vlje, pa­tro­na­žnih slu­žbi, „ku­ća na po­la pu­ta“, cen­ta­ra za so­ci­jal­ni rad, svra­ti­šta. „Ni­šta ne­ma­mo“, za­klju­ču­je ona, a Rad­mi­la Pe­ri­šić, rad­ni te­ra­pe­ut, do­da­je „mo­ra­mo po­ći `odozgo`, ina­če odav­de ni­šta ne mo­že­mo, to je sve krat­kog da­ha“. Di­rek­tor psi­hi­ja­trij­ske bol­ni­ce Dra­gan Ča­bar­ka­pa, ko­ji je slu­žbe­no po­sje­tio Trst, gdje se upo­znao sa prak­som de­in­sti­tu­ci­o­na­li­za­ci­je, ka­že da „kod nas to dje­lu­je još uvi­jek kao ne­ka uto­pi­ja, mi zna­mo da to ta­ko tre­ba, ali ovo na­še dru­štvo to ne pri­hva­ta“.
Pro­mje­ne tre­ba da idu „mic po mic“ – naj­pri­je tre­ba mi­je­nja­ti usta­lje­na knji­ška zna­nja –u Ita­li­ji su to ra­di­li ta­ko što su sje­dje­li i pri­ča­li: „Do­bar dan, ka­ko ste, šta vam tre­ba?“, re­kla je psi­hi­ja­tr Le­pa Mla­đe­no­vić, kon­sul­tant­ u be­o­grad­skom Auto­nom­nom žen­skom cen­tru za rad sa že­na­ma ko­je su pre­ži­vje­le sek­su­al­no na­si­lje. Is­ku­stvo de­mo­krat­ske psi­hi­ja­tri­je sti­ca­la je to­kom 15 go­di­na u Ši­be­ni­ku, Tr­stu, Ati­ni, Lon­do­nu i u Mre­ži al­ter­na­ti­ve psi­hi­ja­tri­je. Is­ti­če va­žnost dje­lo­va­nja sva­kog po­je­din­ca u raz­bi­ja­nju pred­ra­su­da i pru­ža­nja ru­ke „lju­di­ma sa ve­li­kom pat­njom“, ka­ko zo­ve kli­jen­te Psi­hi­ja­trij­ske bol­ni­ce, ali i na­pu­šta­nja pre­va­zi­đe­nih zna­nja iz udž­be­ni­ka, jer „to ni­je ge­net­ski, ni­je na­sled­no, ni­je en­do­ge­no, ne­go se ne­gdje u na­šem mo­zgu ne­ka emo­ci­ja `zakači i zaledi` i mi ne mo­že­mo da iza­đe­mo iz to­ga“.
– Po­li­tič­ka po­zi­ci­ja da po­sto­ji hi­lja­du ob­li­ka zdra­vlja još uvi­jek je na sna­zi u de­mo­krat­skoj Ita­li­ji – mi ima­mo raz­li­či­te pat­nje u raz­li­či­tom ži­vo­tu, to je sa­mo kon­ti­nu­um raz­li­či­tih pat­nji. Ne­ki su bi­li iz­lo­že­ni pat­nja­ma, ni­su ima­li svo­je lič­ne me­ha­ni­zme da iza­đu s nji­ma na kraj, ne­go su se „smr­zli“ i to se raz­vi­lo na raz­li­či­te na­či­ne. On­da ih je dru­štvo iz­dvo­ji­lo na­zi­va­ju­ći ih „men­tal­nim pa­ci­jen­ti­ma“, sta­vi­li su re­šet­ke. To je to­tal­no ne­hu­ma­no, skan­dal. Ne po­sto­ji oso­ba, ka­kva god je nje­na pat­nja ili emo­tiv­na raz­li­či­tost, ko­ja tre­ba da bu­de u psi­hi­ja­trij­skoj bol­ni­ci, jer ta­mo se ne li­je­či ne­go is­klju­ču­je iz dru­štva, tvr­di Le­pa Mla­đe­no­vić, ak­ti­vi­sta Mre­že al­ter­na­ti­va psi­hi­ja­tri­ji.
– Nji­ma ne tre­ba­ju kre­ve­ti u bol­ni­ci, već tre­ba da se na dru­ga­či­ji na­čin or­ga­ni­zu­je­mo i pra­ti­mo struk­tu­ru nji­ho­vog men­tal­nog zdra­vlja, da se bri­ne­mo o nji­ma. Oni je­su raz­li­či­ti, ali tre­ba da bu­du rav­no­prav­ni sa na­ma. Naš za­kon je ka­te­go­ri­sao men­tal­no raz­li­či­te kao `opasne po se­be i dru­ge’ – to je pr­vo što tre­ba da se pro­mi­je­ni, i za­kon u Ita­li­ji je to pro­mi­je­nio već 1978. go­di­ne. U Tr­stu, gdje sam bi­la, pa­ra­lel­no sa de­in­sti­tu­ci­o­na­li­za­ci­jom ra­di­lo se na to­me da se grad pri­vik­ne, za­to što su svi ima­li tu pred­ra­su­du pre­ma „lu­da­ci­ma“, kao što ima i Ko­tor, ni­ka­kve raz­li­ke ni­je bi­lo na po­čet­ku. Ali se go­di­na­ma ra­di­lo da se te pred­ra­su­de raz­bi­ju, ak­ci­ja­ma, po­zo­ri­šnim pred­sta­va­ma, iz­la­sci­ma na uli­cu, na trg, na pja­cu, u ka­fi­će, sa na­ro­dom da se dru­že, da idu na raz­li­či­ta mje­sta gdje idu i svi osta­li. Na taj na­čin ih je na­rod pri­hva­tio, ob­ja­sni­la je Mla­đe­no­vi­će­va i do­da­la da ima­mo sve pri­mje­re da su od ta­ko­zva­nih lu­da­ka opa­sni­ji ne­ki ‘obič­ni’ gra­đa­ni, ugla­vom mu­škar­ci.
– Je­dan mu­ška­rac ko­ji je in­cest­nik, ko­ji sek­su­al­no zlo­sta­vlja di­je­te, ode u za­tvor, a kad iza­đe iz za­tvo­ra po­no­vo zlo­sta­vlja di­je­te – to je uža­san zlo­čin. Ako u Ko­to­ru po­sto­je tri „kla­na“, ako je ne­ko ubi­jen iz či­sta mi­ra, ili si­tu­a­ci­je ka­da mu­že­vi ubi­ja­ju že­ne – za­mi­sli­te ko­li­ko bi tih mu­ška­ra­ca tre­ba­lo da bu­de za­klju­ča­no...
Mir­ja­na D. Po­po­vić


Ko kr­ši ljud­ska pra­va

– Sa­mo se pri­ča o to­me, ali se ni­šta ni­je ura­di­lo – bi­la bih ve­o­ma za­do­volj­na da da­nas, ka­da ima­mo 260 pa­ci­je­na­ta i osam psi­hi­ja­ta­ra, 120 hro­nič­nih pa­ci­je­na­ta ko­je mo­že­mo od­mah da ot­pu­sti­mo – ali ku­da sa nji­ma? Ima­mo 20 ubi­ca, oko 50 pa­ci­je­na­ta sa sud­skim mje­ra­ma – ku­da sa nji­ma? Ju­če je do­ve­den pa­ci­jent ko­ji je iz­vr­šio ubi­stvo, pro­gla­šen je ne­u­ra­čun­lji­vim, iz­re­če­ne su mje­re li­je­če­nja, iako mi ne­ma­mo ta­kvo obez­bje­đe­nje. Do­ve­du ga u psi­hi­ja­trij­sku bol­ni­cu i on­da je sva od­go­vor­nost na na­ma. Pri­je to­ga iz su­da su nam re­kli da ih ne za­ni­ma što mi ne­ma­mo mje­sta. Tre­ba li da se i sud­ski or­ga­ni uklju­če u sve to? Na­ši pa­ci­jen­ti, od ko­jih su ne­ki tu po 20 go­di­na, jer ne­ma­ju ku­da, mo­žda ima­ju tu­ber­ku­lo­zu, he­pa­ti­tis, upa­lu sli­je­pog cri­je­va, le­u­ke­mi­ju – mi ne­ma­mo kud sa nji­ma, ne­će ih ni­ko. Tre­ba vi­dje­ti ko kr­ši ljud­ska pra­va – da li mi ko­ji ra­di­mo ov­dje ili mo­žda ne­ko dru­gi. De­in­sti­tu­ci­o­na­li­za­ci­ja – mre­ža usta­no­va, `kuća na po­la puta`, cen­ta­ra, do­mo­va, tre­ba da se gra­di sa po­zi­ci­ja lju­di od uti­ca­ja, re­kla je dr Ma­ri­na Ro­ga­no­vić, ko­ja 32 go­di­ne ra­di u psi­hi­ja­trij­skoj bol­ni­ci. Ona na­gla­ša­va da zbog ve­li­kog ot­po­ra u si­ste­mu zdrav­stve­ne za­šti­te ne funk­ci­o­ni­šu ni de­tok­si­ka­ci­o­ne je­di­ni­ce otvo­re­ne pri op­štim bol­ni­ca­ma, sa ci­ljem da se pre­do­zi­ra­ni al­ko­ho­li­ča­ri ne ša­lju na psi­hi­ja­tri­ju, „jer im ta­mo ni­je mje­sto“.


Iz­mje­šta­nje sud­ske bol­ni­ce bio bi ve­li­ki ko­rak

– Kad sam pri­je tri go­di­ne do­šao ov­dje, imao sam ve­li­ku že­lju da ne­što pro­mi­je­nim, jer sam znao šta je sve pro­ble­m. Me­đu­tim, već po­sli­je ne­ko­li­ko mje­se­ci imao sam osje­ćaj kao da sam di­rek­tor za­tvo­ra, a ne ne­ke hu­ma­ne usta­no­ve, psi­hi­ja­tri­je. Kad sam vi­dio da je ovaj mo­del za­ži­vio u Tr­stu, da je ve­li­kim po­li­tič­kim uti­ca­jem re­for­mi­sa­na Bol­ni­ca „San Đo­va­ni“ ko­ja je ima­la hi­lja­du pa­ci­je­na­ta, to je ide­ja ko­ja me odr­ža­va. Nji­ma je tre­ba­lo 20 go­di­na da pri­mi­je­ne za­kon. Za­te­čen sam kad me zo­vu pred­sjed­ni­ci su­do­va i pi­ta­ju da li mo­že­mo da smje­sti­mo ne­kog osu­đe­ni­ka ko­ji je „opa­san” da ne iz­la­zi, a mi sva­ki dan pri­ča­mo su­prot­no. Da se sa­mo iz­mje­sti sud­ska bol­ni­ca odav­de, da se pri op­štim bol­ni­ca­ma obez­bi­je­de ne­ko­li­ka kre­ve­ta i da ih iz­jed­na­či­mo sa osta­lim pa­ci­jen­ti­ma, to bi bio ve­li­ki uspjeh. Na­ža­lost, u prak­si ima­mo su­pro­tan efe­kat, ima­mo sve ve­ći pri­ti­sak za pri­jem u bol­ni­cu. Mo­ra­mo uti­ca­ti na ci­je­lu dru­štve­nu za­jed­ni­cu i sve mi­je­nja­ti. Bi­lo bi ko­ri­sno da ove cen­tre za men­tal­no zdra­vlje pre­tvo­ri­mo u ko­mu­nal­nu psi­hi­ja­tri­ju, na­gla­sio je Ča­bar­ka­pa.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"