Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Buljaricu zakupila Eminina drugarica * Nikad neizvjesnije * Sveta još ne zovu u Spuž * Umjesto radnicima, stanove dijelili direktorima * Buljaricu zakupila Eminina drugarica * Psihički me odmaraš * Lako je ateistima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-10-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Kontrolor u Ministarstvu prosvjete Ognjen Jovović :
Ovo je predmet za istražne organe, jer su na Univerzitetu Crne Gore nenamjenski potrošili 25 miliona eura, a imamo veoma skupe školarine.

Vic Dana :)

Advokat nazove svog klijenta tajkuna:
– Imam jednu dobru i jednu lošu vijest.
Tajkun odgovara:
– Imam težak dan, prvo da čujemo dobru vijest!
– Vaša supruga je prije dvije nedjelje investirala 5.000 eura u dvije slike. Ona vjeruje, a ja se s njom slažem, da sada zapravo vrijede 2 do 3 miliona eura
– Bravo, svaka joj čast! To je odlična vijest, baš si me oraspoložio. A koja je loša vijest?
– Na slikama ste vi i vaša sekretarica goli u krevetu…







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura SA SELIMIROM RADULOVIĆEM, UPRAVNIKOM BIBLIOTEKE MATICE SRPSKE O NJEGOVOJ NOVOJ ZBIRCI, KNJIŽEVNIM PRIZNANJIMA...
Radulović Nagrade, dok trepnete, progutaju vas
Dan - novi portal
U iz­da­nju Kul­tur­nog cen­tra No­vog Sa­da, u edi­ci­ji Džep­ni ana­gram iza­šla je no­va pje­snič­ka knji­ga Se­li­mi­ra Ra­du­lo­vi­ća pod na­zi­vom ,,Sen­ka osmog eona”. Ra­du­lo­vić je ne­dav­no za svoj rad ovjen­čan i knji­žev­nom na­gra­dom, „Po­ve­lja Mo­ra­ve”. Osim no­ve knji­ge i na­gra­de, po­vod za raz­go­vor sa zna­me­ni­tim knji­žev­ni­kom i uprav­ni­kom Bi­bli­o­te­ke Ma­ti­ce Srp­ske je i ne­dav­ni spo­ra­zum o sa­rad­nji ko­ji je naš sa­go­vor­nik pot­pi­sao sa di­rek­to­rom Ru­ske dr­žav­ne bi­bli­o­te­ke.
Ka­ko bi­ste nam pred­sta­vi­li svo­ju no­vu pje­snič­ku knji­gu?
- Mo­ja no­va pje­snič­ka knji­ga je po­sve­će­na ti­ho­va­te­lji­ma što vi­še mo­lja­hu ne­go di­sa­hu, što su pu­sti­nju i ne­bo smje­šta­li u isto oko. I ona je osla­đe­na me­dom ti­ho­va­nja, s vje­rom da je Go­spod oganj ne­u­ga­si­vi ko­ji, u na­ma, spa­lju­je sve ono rđa­vo što do­la­zi od ku­ša­ča. I na­kon nje se osje­ćam kao da sam se, iz­no­va, ro­dio. Sto­ga sam za­hva­lan Ono­me ko­ji mi je dao dar sje­ća­nja da sa­zdam svi­jet ko­ji je ne­stao. U ha­o­su pra­ši­ne i vi­ho­ru zlo­be sa­vre­me­nog svi­je­ta, u ko­jem je do­bro po­sta­lo si­ću­šno, oskud­no i ne­moć­no, čak su i tka­či Bož­jih tka­nja ne­pri­zna­ti i neo­ci­je­nje­ni. Pa, ipak, mo­ja je pje­sma za­sno­va­na na vje­ri da u vje­ko­ve­či­tom pje­sni­ku stru­ji bu­ji­ca Bož­ja i da on, istin­ski, vje­ru­je da nje­go­ve ri­je­či, od­no­sno, nje­go­ve pje­sme, oslu­šku­ju an­đe­li. Za­hva­lju­ju­ći toj vje­ri ja sam do­pu­zao do osmog eona i Star­ca Jo­si­fa Isi­ha­ste ko­ji su mi omo­gu­ći­li da se na­đem na ra­do­snom tra­gu iz­no­va za­pa­že­nog drev­nog sta­nja. Tra­ga­ju­ći za vjen­ci­ma ko­ji su uri­zni­če­ni u ne­sta­re­ćem i be­smrt­nom, ni­sam nu­dio svoj za­kon, već tu­ma­čio slo­va s ne­ba si­šla, ni­sam se ogle­dao u ze­malj­skim pri­li­ka­ma i ne­pri­li­ka­ma, u bo­ja­ma sa­vre­me­no­sti, za­ga­si­tim i li­ku­ju­ćim, ko­je su dio sva­ko­dnev­nog de­ko­ra. Sjen­ka osmog eona je plod sa­zna­nja da se sa­vre­me­ni pje­snik, pred dje­lom Ovi­di­ja, Mil­to­na ili Hel­der­li­na, osje­ća kao onaj što se ki­tio bla­gom ze­malj­skim pred iz­vo­rom ko­ji je na se­dam usta zla­to to­čio. Sto­ga je ona is­pje­va­na kao opo­me­na sa­vre­me­nom za­na­tlij­skom pi­smu – da ne tre­ba sa­di­ti dr­vo, dr­ve­ta ra­di, da bi se ču­pa­lo, bu­du­ći da ne­ma plo­da od ta­kve grad­nje.
Pri­je de­se­tak da­na, na 53. Be­o­grad­skim me­đu­na­rod­nim su­sre­ti­ma pi­sa­ca, uru­če­na vam je, za­jed­no s polj­skim pje­sni­kom Gže­go­žem La­tu­šin­skim, Po­ve­lja Mo­ra­ve. S ka­kvim osje­ća­njem ste po­ni­je­li ovu ugled­nu na­gra­du?
- Na­gra­de su, ve­li Mi­loš Cr­njan­ski, kao ži­vi pje­sak. Dok trep­ne­te, pro­gu­ta­ju vas. Na dru­goj stra­ni, ima raz­lo­ga da se na­gra­da do­ži­vlja­va kao ne­ka vr­sta na­knad­ne ovje­re ono­ga što ste ura­di­li – da ni­ste ba­ca­li sje­me na ka­men ne­rod­ni. Kao ne­ka vr­sta spa­so­no­snog li­je­ka za udar­ce i ubo­je ko­je ste pri­mi­li. Da, ma­kar na tren, krot­ki i smi­re­ni sr­cem, po­vje­ru­je­te da vam ru­ke ni­su ra­sla­blje­ne, a sna­ga uma­nje­na. Ali, ni ta­da, ni­po­što, ni­je do­bro bi­ti u istom re­du za vi­jen­ce i na­gra­de s nad­me­nim na­sr­tljiv­ci­ma, sklo­nim sa­mo­u­mi­šlja­nju i sa­mo­u­zdi­za­nju. Od Pa­vla, i sveg ho­ra nje­go­vog, na­u­či­li smo da je sva­ka plot tra­va, od­no­sno, da je sva sla­va čo­vje­ko­va kao cvi­jet li­vad­ski i da lan­ci i ši­be mo­gu bi­ti bli­sta­vi­ji od por­fi­ra i kru­ne. Kad osvojite ne­ke go­di­ne vjen­ci i na­gra­de hi­ta­ju ka va­ma kao pče­le na sa­će. Sto­ga je neo­p­hod­no sa­ču­va­ti od­va­žnost si­ro­ma­ha i skrom­nost ono­ga ko­ji pi­ta. U iku­me­ni ko­ja je u pla­me­nu mo­gu­će je, iz ti­he i mir­ne lu­ke, podsmje­va­ti se svim na­le­ti­ma ta­la­sa, ako gle­da­te na ono što se ne vi­di, a ne na ono što se vi­di. I vje­ro­va­ti da sud­bi­na sa­vre­me­nog čo­vje­ka ni­je da sa­go­ri u og­nju ko­je­ga je on uždio. Sa­gla­sno to­me, neo­p­hod­no je ne­pre­ko­ra­či­vi eg­zi­sten­ci­jal­ni krik sa­vre­me­nog čo­vje­ka pre­o­bra­zi­ti u ti­hu­ju­ći krug du­še ko­ji nas vo­di du­bi­na­ma vla­sti­tog bi­ća. Ta­da će nam se uka­za­ti i pro­šlo i sa­vre­me­no obi­ljež­je pro­šlo­sti. I pro­šlost i sa­da­šnjost su, za­pra­vo, dio isto­vre­me­nog po­ret­ka (Eli­ot), pa je neo­p­hod­no ži­vje­ti ne sa­mo u sa­da­šnjo­sti, već i u pri­sut­noj pro­šlo­sti. Kad ima­te svi­jest o ne­iz­be­žno ucje­li­nje­nom vre­me­nu, a ne o is­ki­da­nim (frag­men­ti­zo­va­nim) pa­bir­ci­ma vre­me­na, da je na po­čet­ku kraj, a na kra­ju po­če­tak, od­no­sno, da pro­šlost i bu­duć­nost ima­ju isto li­ce, isto bi­će, isto vri­je­me, da se, re­gi­stru­ju­ći isto­rij­ske pro­me­ne smi­sla, uvi­jek vra­ća­mo osnov­noj tač­ki smi­sla, na ko­ji na­čin pred­met va­še pa­žnje mo­že bi­ti ma­ko­ji na­ra­tiv o na­gra­da­ma. I da li je neo­p­hod­no od­go­vo­ra­ti šta je za pje­sni­ka ko­ji, nu­žno, tra­ga za ver­ti­ka­lom vječ­no­sti, zna­čaj­ni­je – na­gra­da ili du­bi­na i žar sr­ca. Je­dan od is­toč­nih ota­ca, ubje­lje­nih od pod­vi­ga, Ava Do­ro­tej ve­li – uju­tru pre­i­spi­tuj se­be ka­ko si pro­veo noć, a uve­če ka­ko si pro­veo dan.
Kra­jem pro­šlog mje­se­ca bo­ra­vi­li ste u Mo­skvi gdje ste s di­rek­to­rom Ru­ske dr­žav­ne bi­bli­o­te­ke Vla­di­mi­rom Gne­zdi­lo­vim pot­pi­sa­li do­go­vor o sa­rad­nji, što je ve­o­ma zna­čaj­no za in­ten­zi­vi­ra­nje srp­sko-ru­skih kul­tur­nih ve­za?
- Ri­ječ je o spo­ra­zu­mu o raz­mje­ni štam­pa­nih iz­da­nja (knji­ga, ča­so­pi­sa, no­vi­na), ali i o sa­rad­nji u ob­ra­di, re­sta­u­ra­ci­ji i di­gi­ta­li­za­ci­ji ru­ko­pi­sa i sta­re štam­pa­ne knji­ge. I ne sa­mo to. Ja sam pred­lo­žio, mi­mo ovog do­go­vo­ra, da se u No­vom Sa­du osnu­je ru­sko-srp­ska či­ta­o­ni­ca, a u Ru­skoj dr­žav­noj bi­bli­o­te­ci srp­sko-ru­ska či­ta­o­ni­ca, što Gne­zdi­lov pri­hva­tio. Sa­rad­nja s Ru­skom dr­žav­nom bi­bli­o­te­kom je zna­čaj­na za nas ne sa­mo za­to što je ri­ječ o naj­ve­ćoj bi­bli­o­te­ci u Evro­pi, i dru­goj po ve­li­či­ni u svi­je­tu (46 mi­li­o­na je­di­ni­ca), već i za­to što na­sta­vlja­mo ta­mo gde su sta­li na­ši pre­ci – pr­ve knji­ge Bi­bli­o­te­ke Ma­ti­ce srp­ske, pri­je sko­ro dvje­sta go­di­na, bi­le su dar ru­ske car­ske dr­ža­ve.
M.MI­LO­SA­VLjE­VIĆ


Istin­ske ve­ze

Na­kon pot­pi­si­va­nja do­go­vo­ra o sa­rad­nji pod­sje­tio sam Gne­zdi­lo­va na ri­je­či Sve­tog Pe­tra Ce­tinj­skog, ka­da ga je, na sa­mrt­nom od­ru, pre­u­zi­ma­ju­ći tron, mla­di Nje­goš pi­tao za sa­vjet šta da ra­di – „mo­li se Bo­gu i dr­ži se Ru­si­je!” Moj do­ma­ćin je, ne trep­nuv­ši, uz­vra­tio – znam, Sr­bi su je­di­ni na­rod na svi­je­tu ko­ji ka­žu: „Bog na ne­bu, a ru­ski car na ze­mlji!” I ova aneg­do­ta, na svoj na­čin, svje­do­či o du­go­vječ­nim istin­skim kul­tur­nim (i dr­žav­nim) ve­za­ma iz­me­đu srp­skog i ru­skog na­ro­da. Ali, i o to­me da je, u sa­vre­me­nom svi­je­tu, ko­ji je spo­lja je­dar, a iz­nu­tra tru­le­žan, do­volj­no ta­ko ma­lo da za­ko­ra­či­mo u istin­sko po­lje smi­sla.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"