Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Buljaricu zakupila Eminina drugarica * Nikad neizvjesnije * Sveta još ne zovu u Spuž * Umjesto radnicima, stanove dijelili direktorima * Buljaricu zakupila Eminina drugarica * Psihički me odmaraš * Lako je ateistima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-10-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Kontrolor u Ministarstvu prosvjete Ognjen Jovović :
Ovo je predmet za istražne organe, jer su na Univerzitetu Crne Gore nenamjenski potrošili 25 miliona eura, a imamo veoma skupe školarine.

Vic Dana :)

Advokat nazove svog klijenta tajkuna:
– Imam jednu dobru i jednu lošu vijest.
Tajkun odgovara:
– Imam težak dan, prvo da čujemo dobru vijest!
– Vaša supruga je prije dvije nedjelje investirala 5.000 eura u dvije slike. Ona vjeruje, a ja se s njom slažem, da sada zapravo vrijede 2 do 3 miliona eura
– Bravo, svaka joj čast! To je odlična vijest, baš si me oraspoložio. A koja je loša vijest?
– Na slikama ste vi i vaša sekretarica goli u krevetu…







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-10-13 MEDUNSKI GRAD – ISTORIJSKO KASTELOLOŠKA STUDIJA (5)
Medun Zahtjev Kuča Poslednjih godina Morejskog rata, od 1692. godine, do Karlovačkog mira 1699. kojim je Morejski rat završen, Kuči nisu imali većih sukoba sa Turcima, jer su bili na drugim bojištima. Posledice rata za Tursku su bile da je izgubila dio teritorija i morala je da preduzima mjere da sredi stanje u carevini i da periferne oblasti u koje je spadao Skadarski sandžak, obezbijedi od pobuna odmetnutih plemena, među kojima su prednjačili Kuči i Klimenti
Dan - novi portal
PI­ŠE: PRE­DRAG R. PE­TRO­VIĆ


U ta­ko pro­ši­re­noj i ob­no­vlje­noj tvr­đa­vi, bi­la bi sta­ci­o­ni­ra­na ve­ća po­sa­da, od do­tle dr­ža­ne na tvr­đa­vi, sa 40 pla­će­nih voj­ni­ka, sa voj­vo­dom i sta­re­ši­na­ma od „ku­le” (tvr­đa­ve). Osim to­ga tra­ži­li su ma­te­ri­jal­nu po­moć, ko­ju su im i do ta­da Mle­ča­ni da­va­li, ali ne­re­dov­no, ka­da su ra­to­va­li pro­tiv Tu­ra­ka. U pi­smu da­tom u pri­lo­gu (u iz­vo­di­ma) zah­tev Ku­ča je dat u ne­ko­li­ko stav­ki:
„Dru­go ima­mo rje­ti b.p.g. da bu­du­ći po­treb­no u let­no do­ba da pre­đe­mo s na­šom sto­kom na pla­ni­ne za dat pa­šu re­če­noj sto­ki, osta­jo ku­će i na­še ma­le ba­šti­ne na slo­bod ne­pr­ja­telh, kon la­sno mo­gu ule­sti, še­te ni uči­nit i skr­še­no ra­zu­rit nas, za to mo­li­mo b.p.g. da ni da­te di­narh za sa­gra­dit ed­nu ku­lu na Mo­dun­ssku ća­fu to e put na­i­o­tvo­re­ni, po ko­e­mu Tur­ci do­ho­de, i tu se mo­že­mo opri­e­ti i za­bra­nit ne­pi­ja­tel­jo da ne­u­le­ze, iako bez te ku­le po­treb­no e, da pu­šta­mo da ni Tur­ci is­ko­pa­jo, ili se na­go­di Su­le­man pa­ša, koi ni ve­le pr­je ti, dr­že­ći nas, da smo na­o­či­to od stra­ne pr­ve­dre re­pu­bli­ke”.
„Tre­će za obra­nu re­če­ne ku­le uči­ni b.p.g. ed­nu kun­pa­ni­jo od če­tr­de­set sol­dath, koe mi z do­bre vo­le da­e­mo, i da im bu­de da­ta sva­ki mje­sec od skri­ne pren­ci­po­ve pla­ta, šo jest vo­i­vo­di dva­de­set i pet gro­šah, ba­ri­ah­ta­ru dva­de­set, sar­ćen­tu pet­na­est, ka­pu­la­ru osam i sol­da­ti­ma po dva­de­set i če­ti­ri li­re”.
„Če­tvr­to da ni da­te ed­no­ga go­spo­di­či­ća za vo­i­vo­du od kun­pan­je, da na­stoi na istu ku­lu, jem­če­u­ći se mi, da na­še ple­me po­šo­vat ga će i po­zna­vat ga za gla­va­ra od­re­će­na od pre­sve­tlog prin­ci­pa, su sve da nig­da nje­smo htje­li pri­mit njed­no­ga za­po­vjed­ni­ka tur­sko­ga, ka­ko se zna”.
U ob­ja­vlje­nim ar­hiv­skim iz­vo­ri­ma, na­ma­mo po­da­ta­ka, da li su Mle­ci pri­hva­ti­li pred­log dat u pi­smu kuč­kog voj­vo­de iz 1693. go­di­ne, ili je osta­lo sta­nje po­sa­de po sta­rom mle­tač­kom du­ka­lu, a ne­ma ni po­da­ta­ka da je tvr­đa­va ob­na­vlja­na od sred­stva ko­je su Mle­ci odo­bri­li Ku­či­ma.
Po­sled­njih go­di­na mo­rej­skog ra­ta, od 1692. go­di­ne, do Kar­lo­vač­kog mi­ra 1699. ko­jim je Mo­rej­ski rat za­vr­šen, Ku­či ni­su ima­li ve­ćih su­ko­ba sa Tur­ci­ma, jer su bi­li na dru­gim bo­ji­šti­ma. Po­sle­di­ce ra­ta za Tur­sku su bi­le da je iz­gu­bi­la dio te­ri­to­ri­ja i mo­ra­la je da pred­u­zi­ma mje­re da sre­di sta­nje u ca­re­vi­ni i da pe­ri­fer­ne obla­sti u ko­je je spa­dao Ska­dar­ski san­džak, obez­bi­je­di od po­bu­na od­met­nu­tih ple­me­na, me­đu ko­ji­ma su pred­nja­či­li Ku­či i Kli­men­ti.
U Por­ti se do­šlo na sta­no­vi­šte da Ska­dar­ski san­džak tre­ba opa­sa­ti tvr­đa­va­ma, te je shod­no ovom ska­dar­ski pa­ša na­mje­ra­vao da po­dig­ne tvr­đa­vu u Gu­si­nju i da za­u­zme i ob­no­vi Me­dun­sku tvr­đa­vu, ka­ko bi Ku­če i Kli­men­te dr­ža­li u po­ko­r­no­sti. U to­ku Mo­rej­skog ra­ta (po iz­vje­šta­ji­ma mle­tač­kog pro­vi­du­ra Eri­ca), Pod­go­ri­ca je po­sta­la sre­di­šte Su­lej­man-pa­ši­nih ope­ra­ci­ja i is­ho­di­šna tač­ka svih tur­skih po­ho­da na Cr­nu Go­ru i tur­skih po­ho­da na Br­da, te su u ovom pe­ri­o­du Pod­go­rič­ka for­ti­fi­ka­ci­ja i po­sad­ni objek­ti u njoj in­teN­ziv­no do­gra­đi­va­ni i pri­la­go­đa­va­ni. Ka­da su Ku­či 1688. go­di­ne za­u­ze­li Me­dun­sku tvr­đa­vu, Tur­ci­ma je to bio po­vod, da 1692. go­di­ne do­gra­de još dvi­je ku­le (pre­ma iz­vJe­šta­ju ko­tor­skog pro­vi­du­ra Eri­ca), ko­je su po­kri­va­le pra­vac pre­ma Ku­či­ma.
Shod­no na­lo­zi­ma iz Ca­ri­gra­da 1.700 go­di­ne je ska­dar­ski pa­ša Mah­mud­be­go­vić sa 6.000 voj­ni­ka sti­gao u Plav i po­čeo grad­nju tvr­đa­ve u Gu­si­nju. Ku­či i Kli­men­ti su se obra­ti­li za po­moć Mle­ci­ma da im da­ju „pra­ha i olo­va”, ka­ko bi pru­ži­li ot­por, me­đu­tim, Mle­ci to ni­su smje­li da ura­de. Pa­ša je uspio da po­ko­ri op­ko­lje­ne Kli­men­te i pri­mo­rao ih je na pre­se­lje­nje na Pe­šter, te su Ku­či osta­li bez sa­ve­zni­ka. U isto vri­je­me je shod­no na­red­ba­ma iz Por­te po­če­lo ob­na­vlja­nje i sta­re tvr­đa­ve Ono­gošt, da bi se dr­ža­la pod kon­tro­lom her­ce­go­vač­ka ple­me­na. Iz­gra­div­ši tvr­đa­vu u Gu­si­nju, Mah­mud­be­go­vić je u Pod­go­ri­ci sku­pljao voj­sku iz Al­ba­ni­je, Ko­so­va i Ma­ke­do­ni­je, da bi i sa svo­jom voj­skom od 6.000 voj­ni­ka po­šao na Spuž. Spu­ška tvr­đa­va u po­sje­du Bje­lo­pa­vli­ća i Pi­pe­ra je sa pri­ku­plje­nom voj­skom za­u­ze­ta i po na­red­bi sul­ta­na mo­ra­la je da se ob­no­vi i do­gra­di, da bi ukup­no ima­la 24 ku­le, ma­ga­cin za mu­ni­ci­ju i ci­ster­nu i da se us­po­sta­vi u tvr­đa­vi po­sa­da od 1.200 pla­će­nih voj­ni­ka. Osim Spu­ške tvr­đa­ve, ska­dar­ski pa­ša je na­re­dio da se oja­ča­ju i ure­đu­ju i tvr­đa­ve u Pod­go­ri­ci, Ba­ru i Ul­ci­nju.
Na­sta­vi­će se

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"