Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada da uvaži stavove opozicije * Dolaze Srđan Milić i Aleksa Bečić * Tužilaštvo još vaga o zaštićenom svjedoku * Arapi kupuju Porto Montenegro * Podižu spomenik čika Đošu * Najgora kuća u najljepšem kraju * Vlada da uvaži stavove opozicije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-02-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džavid Šabović, šef poslaničkog kluba SDP:
Ako Milo ne uvaži našu ponudu, razmislićemo o bojkotu izbora.

Vic Dana :)

Do jaja je. Ono što će svaka domaćica prije da kaže nego da prizna da je udesila koru za tortu. - Auuu, bre, ženo što je ovako smrdljiva ova torta?!
- Ali, dragi, nije do mene, do jaja je! Ja sam sve radila prema receptu.

Pita profesor studenta:
- Šta su časova po kilometru?
- Jedinica za brzinu koja se koristi u Željeznici Crne Gore.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2016-02-03
Niko više ne otvara knjige Čime je iko zaslužio da mu se pamet mora zatirati kako bi postao ljuštura koja samo klima glavom ne znajući ni zbog čega potvrđuje sve što drugi iskažu
Dan - novi portal
Autor: Mi­lan Ru­žić


Ka­kvo je ovo vri­je­me do­šlo ka­da čo­vjek, da bi se sma­trao in­for­mi­sa­nim, mo­ra da zna ko je s kim spa­vao, gdje će ko pje­va­ti, ko­li­ko će ko nov­ca uze­ti za na­stup i to­me slič­no? U šta smo se to pre­tvo­ri­li kad ni­ko vi­še knji­ge ne otva­ra? Kad ka­žem knji­ge, ne mi­slim na ona la­ga­na šti­va očaj­nih do­ma­ći­ca ko­je se ob­na­že­ne sli­ka­ju po te­le­vi­zi­ji, pa on­da pu­tem ra­znih te­le­vi­zi­ja uče osta­tak Sr­bi­je ka­ko da vas­pi­ta­va­ju svo­ju dje­cu. Go­le no­ge, gru­di i po­za­di­ne ne obra­zu­ju ni­ko­ga! Ne­ka­ko, ko god zna ne­što vi­še od dvi­je ri­je­či i uspje­šno taj vi­šak sklo­pi u re­če­ni­cu, on od­mah po­sta­je ot­pad­nik. Svje­stan sam da po­sle ovog tek­sta ne­ću bi­ti „in“, „vrh“, „kralj“ i to­me slič­no. To mi ni­je ni po­treb­no. Znam da ako spo­me­nem knji­gu ili bi­lo šta iz obla­sti kul­tu­re, od­mah ću bi­ti „onaj što či­ta“, „pri­jet­nja na­pret­ku“, „aut“, „lu­zer“ i još po­ne­ki po­jam ko­ji se mo­že sa­sta­vi­ti od tih sto re­či ko­je ti „in“ lju­di da­nas ko­ri­ste.
Gdje da idu i šta da ra­de lju­di ko­ji vo­le knji­žev­nost, film, mu­zi­ku, pri­ro­du i sve ono što ži­vot či­ni ži­vo­tom, a čo­vje­ka čo­vje­kom? Vje­ro­vat­no će ve­ći­na re­ći ka­ko mi sve to ima­mo. Ne­ma­mo! Mu­zi­ka ni­je re­ci­kli­ra­no đu­bre iz dru­gih ze­ma­lja ko­je „obo­ga­ti­te“ efek­ti­ma! Pje­sma ni­je ne­što što se pje­va ta­ko ka­ko vi to pje­va­te i či­ji tekst ne­ma ni­ka­kvog smi­sla, jer se pet ri­je­či vr­ti do re­fre­na u ko­jem osta­ju sa­mo dvi­je. Knji­ga ni­je skup sel­fi­ja i krat­kih tek­sto­va ko­ji za cilj ima­ju da na­rod pre­tvo­re u idi­o­te! Knji­žev­no dje­lo mo­ra ima­ti umjet­nič­ku vri­jed­nost. Ma­da, šta ja sad tu tru­bim o umjet­nič­koj vri­jed­no­sti kad će svi ti ko­ji to či­ta­ju re­ći ka­ko tu ima ta­kvih vri­jed­no­sti. Bi­jeg u pri­ro­du ni­je od­la­zak na ono mje­sto gdje sto­ti­nu lju­di pi­je, ba­ca ot­pat­ke i sli­ka se. A sa­da se sva­ko mje­sto pre­tva­ra u ta­kvo. Film ni­je pra­zna pri­ča za ko­ju zna­mo ka­ko po­či­nje i ka­ko će se za­vr­ši­ti, a da tu ne­ma este­ti­ke ili bi­lo če­ga što bi nas na­tje­ra­lo da ga po­gle­da­mo.
Za­mi­sli­te, nas ne­ko­li­ko mu­zi­kom sma­tra sve ono što nam do­di­ru­je osje­ća­nja dok nam ula­zi u uho. Is­pa­da da je sra­mo­ta što mi gle­da­mo fil­mo­ve u ko­ji­ma se ne po­ja­vlju­je ni­je­dan je­di­ni ho­li­vud­ski glu­mac. Na­zi­va­ju nas čud­ni­ma, jer či­ta­mo obim­ne knji­ge ko­je ni­su ša­re­ne spo­lja i iz­nu­tra. Ako li nas gdje vi­de na ne­kom pla­nin­skom vr­hu, od­mah pri­đu i pi­ta­ju da li smo za­lu­ta­li i ima­mo li do­volj­no pi­va. Da im spo­me­ne­mo ka­ko mi ne sa­mo da či­ta­mo, već po­ne­što i na­pi­še­mo, tad bi­smo po­sta­li pra­vi ču­da­ci. Oni nas gle­da­ju kao ka­kvu sek­tu ili ju­ro­di­ve mo­na­he. A nas ne­ko­li­ci­na sve ću­ti, na­da­ju­ći se da će ta­kvo vrijeme pro­ći i da će po­tre­ba za ova­kvim tek­stom ne­sta­ti. Ne­će. Po­tre­be ima sve vi­še.
Ka­ko to da se Sr­bi­ja sve­la na tu­đe? Či­me je iko za­slu­žio da mu se pa­met mo­ra za­ti­ra­ti ka­ko bi po­stao lju­štu­ra ko­ja sa­mo kli­ma gla­vom ne zna­ju­ći ni zbog če­ga po­tvr­đu­je sve što dru­gi is­ka­žu? Div­ni An­drić nam je po­da­rio ge­ni­ja­lan na­ziv za ova­kve lju­de. On njih na­zi­va evet efen­di­ja­ma. Sa­mo, na­ko­ti­li su se i pre­ko­ti­li. Ne­mam ja, kao ni me­ni slič­ni, ni­šta pro­tiv što sva­ko za­tu­plju­je se­be, od­no­sno, što že­li da bu­de „in“. Ali, ti lju­di ne shva­ta­ju da ne mo­gu i dru­ge tjerati na to. Po­sto­je i oni ko­ji vo­le da mi­sle svo­jom gla­vom.
Šta će ova na­ša ze­mlja ra­di­ti za ko zna ko­li­ko go­di­na kad se svi u ne­u­ku­su uto­pi­mo, ako već ni­smo? Ku­da da ode­mo mi ko­ji ne že­li­mo taj ne­u­kus? Vjerovatno će­te od­go­vo­ri­ti da tre­ba da ode­mo iz Sr­bi­je. A šta ako mi tu istu Sr­bi­ju to­li­ko vo­li­mo da pro­sto ne mo­že­mo da ode­mo? Ne do­zvo­lja­va nam sr­ce. Bježimo u do­mo­ve kul­tu­re, u po­zo­ri­šta, u bi­bli­o­te­ke, ali svu­da nas taj ne­u­kus sti­že. Ne sa­mo da nas on sti­že, već te usta­no­ve su­sti­že za­tva­ra­nje. Pobjegnemo i u cr­kvu ne bi­smo li ba­rem du­šu od­mo­ri­li na­krat­ko. Tr­či­mo sa sr­cem u no­su u po­e­zi­ju, gr­li­mo di­stih, dr­ži­mo se za de­se­te­rac i skla­nja­mo se u smi­sao. Za­mi­sli­te, mi se če­sto sku­pi­mo u ne­ka­kvoj sa­li i raz­go­va­ra­mo jed­ni s dru­gi­ma. Ne sa­mo to, već ne­kad je­dan go­vo­ri ili či­ta ne­što što je na­pi­sao, a osta­li ga slu­ša­ju dok ne za­vr­ši, pa ma­kar to tra­ja­lo i sa­ti­ma. Šta ja to sad va­ma ob­ja­šnja­vam kad znam da va­ma to ni­šta ne zna­či.
Ne­ka­ko mi du­ša ma­nje pa­ti kad se pri­ta­jim me­đu knji­ga­ma ili pre­li­je­pim vr­ho­vi­ma sa svo­jim isto­mi­šlje­ni­ci­ma če­ka­ju­ći da svi vi ka­že­te ka­ko ste se sa­mo ša­li­li. Ako do to­ga ne do­đe, ne znam da li će­te u na­ma vi­dje­ti lju­de ba­rem onog da­na kad nam se pu­te­vi ukr­ste dok mi bu­de­mo pre­la­zi­li iz po­zo­ri­šta u bi­bli­o­te­ku, a vi iz dis­kon­ta u di­sko­te­ku?
Ako pri­ro­da, umjet­nost, kul­tu­ra, lju­bav pre­ma svo­joj ze­mlji ili raz­mi­šlja­nje ne­ko­ga či­ne „pri­jet­njom na­pret­ku“, „na­ci­o­na­li­stom“, „za­dr­tim“, „sta­ro­mod­nim“, „te­škim čo­vje­kom“, „do­sad­nim“, „čud­nim“, „lu­dim“, „opa­snim po sa­vre­me­no dru­štvo“, „di­si­den­tom“, „gre­šni­kom“ ili bi­lo ko­jim na­zi­vom ko­jim ga­đa­te ne­ko­li­ci­nu nas, ra­do pri­sta­jem da bu­dem sve to, pa čak i mno­go vi­še od to­ga.
wwwi­skra.co

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"