BEČ–LjUBLjANA – Težište tenzija u izbjegličkoj krizi sada je na relaciji Slovenija–Austrija, jer su obje države nagovijestile izgradnju ograda na granici koja ih dijeli, a Brisel poručuje da za ograde nema mjesta u Evropi.
Iz EU stižu i pozivi zemljama koje su prošle nedjelje učestvovale na mini-samitu o zapadnobalkanskom migrantskom putu u Briselu, da što prije počnu da primjenjuju plan predsjednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera od 17 tačaka.
„Nema vremena za gubljenje, mora se djelovati što prije”, rekao je novinarima Junkerov portparol Margaritis Shinas i naglasio da je EU spremna da pruži svu neophodnu pomoć u primjeni plana.
Podsjeća da su države Zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, prošle nedjelje prihvatile obavezu da povećaju kapacitete prihvatnih centara tako da mogu da prime ukupno 50.000 ljudi.
Još vozova Hrvatskih željeznica sa ukupno oko 2500 izbjeglica pristiglo je u srijedu naveče i u rano juče u slovensku Dobovu, gdje čekaju odlazak prema Šentilju ili u izbjegličke centre u unutrašnjosti države.
Migrante i izbjeglice slovenačke vlasti ne mogu odmah uputiti prema Šentilju, jer je tamošnji tranzitni izbjeglički kamp kapaciteta 2.000 mjesta prepun i u njemu je više od 4000 ljudi budući da austrijske vlasti tokom noći nisu odobravale nove prelaze.
Zato se oni zadržavaju u Dobovi u improvizovanim prostorima, gdje im se nudi zdravstvena i humanitarna pomoć, objavila je policijska uprava Novo Mesto.
O migrantskoj krizi i kako djelovati u slučaju da se granice za migrante počnu zatvarati u zemljama koje su ih do sada najviše primile danas će na zatvorenoj sjednici odlučivati slovenačka vlada.
Beč je u srijedu najavio plan izgradnje ograde na granici sa Slovenijom, takođe članicom EU, kako bi „kontrolisao priliv izbjeglica”, a i Ljubljana je nagovijestila slične korake. Međutim, austrijski kancelar Verner Fajman se u međuvremenu usprotivio podizanju ograda na granicama Austrije, suprotstavivši se tako stavovima nekih članova austrijske vlade.
Nakon toga je brzinski dogovoren sastanak između predsjednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera i kancelara Fajmana, poslije kojeg je objavljeno saopštenje u kojem su istakli da „za ograde nema mjesta u Evropi”.
Fajman je poručio, u izjavi austrijskoj državnoj televiziji ORF, da „neće biti ograda ni prema Mađarskoj ni prema Sloveniji” i tako odreagovao na nalog ministarke unutrašnjih poslova Austrije Johane Mikl-Lajtner za izradu plana „građevinskih mjera” na granici prema Sloveniji, za koje je rekla da se „naravno radi o ogradi”, ali uz objašnjenje da svaka ograda ima i kapiju.
Generalni sekretar Amnesti internešenel u Austriji Hajnc Pacelt smatra da bi podizanje ograda na granicama Austrije bio najpogrešniji odgovor i opasan populistički signal, ocjenjujući u izjavi televiziji ORF da bi, ako bi se podigla ograda kod prelaza Špilfeld prema Sloveniji, to bio prvi granični zid unutar EU.
Eventualno podizanje ograde na granici sa Slovenijom moglo bi izazvati domino efekat, ocjenjuje bečki dnevnik Prese i prenosi da će u Sloveniji uskoro biti odlučeno da li će i ova zemlja preduzeti slične mjere kao Austrija, ako Beč realizuje svoje najave.
(RTS)
Cerar: Uradićemo sve da se zaštitimo
Slovenački premijer Miro Cerar rekao je, uoči zatvorene sjednice Vlade na kojoj će se razgovarati o oštrijim mjerama za odgovor na izbjegličku krizu, da će Slovenija učiniti sve da zaštiti svoju nacionalnu bezbjednost, prenosi STA.
Broj migranata i izbjeglica koji su u poslednje dvije nedjelje ušli u Sloveniju juče je prešao 100.000, objavilo je slovenačko ministarstvo unutrašnjih poslova.
U Sloveniji ih trenutno ima manje od 8.000, a do sada je evidentiran izlazak njih preko 75.000 u Austriju koja ih, uprkos poteškoćama u svojim sabirnim centrima uz granicu, i dalje prima, prenosi Hina.
Slovenačka policija ne daje posebno objašnjenje vezano za razliku između broja izbjeglica koji ulaze i izlaze iz Slovenije, ali tvrdi da su podaci izvedeni iz službenih evidencija ulazaka i izlazaka, a kada se jednom službeno registruju, izbjeglice se mogu u načelu slobodno kretati.
Zato se može pretpostaviti, navodi hrvatska agencija, da je jedan dio njih prešao u susjedne zemlje mimo protokola, preko zelene granice ili sredstvima javnog i privatnog prevoza. Istovremeno, hrvatski „Jutarnji list” prenosi da se, kako izgleda, što se Hrvatske tiče, otvara novi pravac izbjegličke rute preko Like.
Na udaru Njemačka
Na udaru izbjegličkog talasa je i dalje Njemačka gdje su, kako navode njemački mediji, ponovo stigle hiljade izbjeglica iz pravca Austrije, policija i aktivisti su preopterećeni, smještaji prepuni, a zima sve bliže, dok stručnjaci upozoravaju da je samo pitanje vremena kada će se prva izbjeglička beba smrznuti.
Njemački ministar inostranih poslova Frank-Valter Štajnmajer obećao je Atini podršku oko „tereta priliva hiljada izbjeglica” koje svakog dana pristižu na grčke obale.
Portparol savezne njemačke policije na aerodromu u Frankfurtu Kristijana Altenhofen je, povodom deportacije odbijenih azilanata u zemlje njihovog porijekla i novih zakonskih rješenja, rekla da nema prisilnog povratka po svaku cijenu.
Austrija ne diže ogradu
Austrijski kancelar Verner Fajman rekao je u srijedu navečer da se protivi postavljanju ograda na granicama zbog izbjegličke krize, uprkos najava ministarke unutrašnjih poslova Johane Mikl-Lajtner iz njegove vlade da bi se na granici sa Slovenijom mogle postaviti „tehničke prepreke”, prenijeli su austrijski mediji.
„Fajman je oštro odbacio ideju podizanja ograda na granicama, konstatujući da „u šengenskom prostoru nema granica”.