Predsjednik Udruženja vinogradara Malesije Vinko Lekočaj kazao je da je 95 odsto grožđa na području Malesije već ubrano te da su zadovoljni ovogodišnjim i rodom i kvalitetom. On je kazao da su najveći otkupljivači bili domaći proizvođači i to sa primorja i Crmnice.
- Izuzetno rodna godina i dobar kvalitet vinove loze, čemu su doprinijeli povoljni klimatski uslovi. Možemo se pohvaliti i visokim procentom šećera u grožđu, od 20 do 22,5 procenata u zavisnosti koliko je kilograma bilo po čokotu. U poslednje tri do četiri godine ovo je po kvalitetu bila najbolja godina iako je grožđa bilo manje za 15 do 20 odsto - kazao je Lekočaj.
On je u svom vinogradu imao 800 vinskih i 1200 stonih čokota vinove loze i kao ni ostali vinogradari, ove godine nije brinuo za otkup.
- Nemam informaciju da su Plantaže otkupljivale grožđe ove godine ali zahvaljujući kvalitetu koje smo ove godine imali, otkupljivanje je išlo puno lakše. Najviše su kupovali ljudi sa područja Crmnice, Budve, Kotora, uopšte primorja koji imaju svoje vinograde i proizvodnju vina i rakije ali ne i grožđa u dovoljnoj mjeri pa su primorani da kupuju. Sva je sreća pa kupuju od domaćih proizvođača, nisu uvozili – poručio je Lekočaj.
On je kazao da je otkupna cijena bila od 50 do 80 centi po kilogramu.
- To je dobra cijena, zapravo ako dobijete 60 centi za kilogram, to je potpuno isplativo. Kad izračunamo troškove i sve, to je solidna zarada, od 25 do 30 centi su troškovi održavanja, rezidbe, zaštite i prihrane, ostalo je zarada. Zbog zakona o vinu koji bi trebao da bude usvojen, nacrt je već napravljen, propisano je da se može otkupljivati vino sa područja Crne Gore, dalje ga prerađuju i naprave vrhunsko vino – naglasio je Lekočaj.
On je istakao i da u kontroli uvoza, izvoza i donošenja i usvajanja zakona o vinu, Ministarstvo poljoprivrede igra najbitniju ulogu.
- Zaista vjerujemo da će taj zakon o vinu uskoro usvojiti jer bi to umnogome pomoglo proizvođačima i plasmanu grožđa. Tako bi ko god prerađuje velike količine vina bio prinuđen da otkupljuje grožđe od domaćih proizvođača. Velike su količine u pitanju i to bi bilo za dobrobit svih. Imamo u Malesiji proizvođača koji se bavi proizvodnjom i prodajom vina i rakije, ima licencu za to i otkupljuje grožđe samo od domaćih proizvođača što je jako značajno. Od 50 do 80 tona je otkupio do sada, što je dobro i za proizvođače i za njega jer ima bolji kvalit vina koji se odlično plasira u inostranstvu – kazao je Lekočaj.
S.R.
Zakon o vinu uvodi red
Vinko Lekočaj ističe da nacrt Zakona o vinu podrazumijeva da se može proizvoditi vino, rakija samo iz grožđa koje je kontrolisanog porijekla odnosno sa područja Crne Gore.
- Nacrtom se obavezuje i da se napravi ugovor da bi se znalo od koga je vršen otkup i u kojoj količini, kako bi se izbjegle manipulacije da neko kaže otkupio sam 20 tona a ustvari samo pet tona, a ostalo uvezao sa strane. Usvajanje tog zakona bi bio dobar potez jer bi uticao i na proširenje zasada pod vinovom lozom u Malesiji, a koje je zatajilo u poslednjih par godina baš zog tog nekontrolisanog uvoza- kaže Lekočaj.
On je kazao da bi se tako izbjegle manipulacije da na vinu piše vrhunsko a zapravo je stono.
- Postoje tri kategorije vina, stono, kvalitetno i vrhunsko. Po zakonu o vinu iz 2006. ili 2007. godine moglo se uvesti iz Makedonije ili Srbije ali se to moralo naglasiti na etiketi. Istaći zemlju porijekla plus napisati stono na njemu, međutim malo ko je to radio. Znaju svi da je to najlošija kategorija vina. Vrhunsko je najbolje a to ne može svak postići – kazao je Lekočaj.