Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Blažo gradi elektranu na tuđem imanju * Hitno potrebno 20 slušalaca na tribini za NATO * DPS-u pola miliona, opoziciji ne pomažu ni tužbe * Kalić nudi 200.000 eura i nanogicu * Blažo gradi elektranu na tuđem imanju * Andžej Duda pobijedio Komorovskog * Američki gigant truje svijet
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-05-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Radi neki električar u bolnici i nešto mu ne ide pa psuje, naiđe doktor, ču to, pa upita:
- Šta je majstore, opet si zabrljao nešto?
Odbrusi majstor:
- Ja kad nešto zabrljam ja to i popravim, ti kad nešto zabrljaš zatrpaš zemljom.
---------
Učiteljica: Mujo, gdje je Amerika na karti?
Mujo: Evo je!
Učiteljica: Haso, ko je pronašao Ameriku?
Haso: Mujo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija MANS UPOZORAVA NA PRIKRIVANJE STVARNIH TROŠKOVA IZGRADNJE DRUGOG BLOKA TERMOELEKTRANE PLJEVLJA
Planirali da potroše zalihe uglja, a da ne ulože 82 miliona Kada bi se cijena od 1,17 eura po toni uglja za prosječne troškove zaštite životne sredine obračunala na projektovanu količinu od 70 miliona tona, koliko će biti potrebno za rad prvog i drugog bloka, dolazi se do nepunih 82 miliona, koliko bi moralo da se doda na ukupne troškove projekta drugog bloka
Dan - novi portal
Pi­še: Ines Mr­do­vić,
ko­or­di­na­tor Is­tra­ži­vač­kog cen­tra MANS-a

In­ve­sti­ci­je Rud­ni­ka uglja Plje­vlja u otva­ra­nje no­vih le­ži­šta ru­de i ula­ga­nja u re­kul­ti­va­ci­ju ze­mlji­šta i za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne, ko­je bi mo­ra­le da bu­du re­a­li­zo­va­ne u okvi­ru ukup­nog pro­jek­ta dru­gog blo­ka Ter­mo­e­lek­tra­ne Plje­vlja iz­no­si­le bi naj­ma­nje 227 mi­li­o­na eura. Od to­ga bi 145 mi­li­o­na bi­lo iz­dvo­je­no za in­ve­sti­ci­o­ne tro­ško­ve, a 82 mi­li­o­na za re­kul­ti­va­ci­ju i za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne, po­ka­zu­ju tre­nut­no do­stup­ni po­da­ci ko­ji­ma ras­po­la­že Is­tra­ži­vač­ki cen­tar MANS-a.
Tro­ško­vi otva­ra­nja no­vih ru­do­ko­pa i re­kul­ti­va­ci­je ze­mlji­šta i za­šti­te ži­vot­ne sre­di­ne po osno­vu eks­plo­a­ta­ci­je uglja ni­je­su ura­ču­na­ti u ukup­nu vri­jed­nost in­ve­sti­ci­je, iako se pro­je­kat iz­grad­nje no­vog blo­ka za­sni­va na znat­nom uve­ća­nju po­tro­šnje uglja iz Plje­va­lja. Na­i­me, na­cr­tom de­talj­nog pro­stor­nog pla­na za TE Plje­vlja pro­jek­to­va­no je da se do kra­ja ra­da po­sto­je­ćeg blo­ka do 2024. i za 40 go­di­na ra­da dru­gog blo­ka u pot­pu­no­sti is­cr­pe sve re­zer­ve uglja iz užeg plje­valj­skog ba­se­na, ko­ji ob­u­hva­ta lo­ka­ci­je: Po­tr­li­ca, Ka­lu­ši­ći, Oti­lo­vi­ći, Ba­kre­nja­če, Ma­ta­ru­ge i Gli­sni­ca. Plan­skim do­ku­men­tom ukup­ne re­zer­ve uglja na tim lo­ka­ci­ja­ma pro­ci­je­nje­ne su na oko 70 mi­li­o­na to­na. Me­đu­tim, pred­u­slov za iz­grad­nju dru­gog blo­ka prak­tič­no je udvo­stru­če­nje sa­da­šnjeg ka­pa­ci­te­ta Rud­ni­ka uglja, po­seb­no u pe­ri­o­du pa­ra­lel­nog ra­da dva blo­ka. Ve­ći ka­pa­ci­tet Rud­ni­ka zah­ti­je­va­će znat­ne in­ve­sti­ci­o­ne tro­ško­ve, pri­je sve­ga za eks­pro­pri­ja­ci­ju ze­mlji­šta na no­vim lo­ka­ci­ja­ma pla­ni­ra­nim za eks­plo­a­ta­ci­ju uglja, raz­voj no­vih le­ži­šta, na­bav­ku ma­ši­na i opre­me i raz­voj po­treb­ne in­fra­struk­tu­re.
Pre­ma do­ku­men­tu „Teh­no-eko­nom­ska pro­cje­na ter­mo­e­ner­get­skog po­ten­ci­ja­la za snab­di­je­va­nje ugljem dru­gog blo­ka TE Plje­vlja“ iz ju­na 2013. ukup­ni in­ve­sti­ci­o­ni tro­ško­vi za no­ve ru­do­ko­pe iz­no­se oko 145 mi­li­o­na eura, od če­ga je za Po­tr­li­cu iz­dvo­je­no 64 mi­li­o­na, Ka­lu­ši­će 30, Oti­lo­vi­će 12,2, Ba­kre­nja­če 9,8, Ma­ta­ru­ge 20 i za Gli­sni­cu 7,7 mi­li­o­na. Isto­vre­me­no, od ukup­nog in­ve­sti­ci­o­nog tro­ška od 150 mi­li­o­na za tro­ško­ve eks­pro­pri­ja­ci­je je pro­jek­to­va­no ne­pu­nih 37 mi­li­o­na, od če­ga za Po­tr­li­cu pre­ko šest, Ka­lu­ši­će 10, Oti­lo­vi­će 1,9, Ba­kre­nja­če 5,7, Ma­ta­ru­ge 9,7 i za Gli­sni­cu ne­pu­na dva mi­li­o­na. Sa dru­ge stra­ne, shod­no Za­ko­nu o ru­dar­stvu tro­ško­vi re­kul­ti­va­ci­je eks­plo­a­ti­sa­nog ze­mlji­šta mo­ra­li bi bi­ti ura­ču­na­ti u ukup­nu in­ve­sti­ci­ju. Ka­da je 2010. Rud­nik uglja do­nio do­pu­nje­ni pro­je­kat za eks­plo­a­ta­ci­ju na ko­pu Po­tr­li­ca do 2014. ka­ko bi do­bio do­zvo­lu za va­đe­nje uglja ko­li­či­ne 7,65 mi­li­o­na to­na, pro­sječ­ne tro­ško­ve za­šti­te ži­vot­ne sre­di­ne i re­kul­ti­va­ci­je ra­ču­nao je po 1,17 eura po to­ni uglja, što je da­va­lo ukup­nu su­mu od 8.925.000 eura. Od te su­me za za­šti­tu ze­mlji­šta na po­vr­šin­skim ko­po­vi­ma, od­la­ga­li­štu i ka­me­no­lo­mu bi­la su pla­ni­ra­na 7,3 mi­li­o­na, za za­šti­tu vo­da 300 hi­lja­da, za­šti­tu va­zdu­ha ne­pu­nih po­la mi­li­o­na, a na osta­le tro­ško­ve ne­što pre­ko 600 hi­lja­da. Su­de­ći pre­ma fi­nan­sij­skim iz­vje­šta­ji­ma Rud­ni­ka uglja, iako je u tom pe­ri­o­du kom­pa­ni­ja za­ra­đi­va­la od eks­plo­a­ta­ci­je ru­de, u re­kul­ti­va­ci­ju ze­mlji­šta i za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne taj no­vac ni­je ulo­žen.
Ka­da bi se ci­je­na od 1,17 eura po to­ni uglja (iako je re­al­na ci­je­na u me­đu­vre­me­nu vje­ro­vat­no i ve­ća) ob­ra­ču­na­la na pro­jek­to­va­nu ko­li­či­nu od 70 mi­li­o­na to­na, ko­li­ko će bi­ti po­treb­no za rad pr­vog i dru­gog blo­ka, do­la­zi se do ne­pu­na 82 mi­li­o­na, ko­li­ko bi mo­ra­lo da se do­da na ukup­ne tro­ško­ve pro­jek­ta dru­gog blo­ka TE. Kraj­nje je ne­pri­hva­tlji­vo što auto­ri na­cr­ta DPP-a ni­je­su pri­ka­za­li te tro­ško­ve, či­me je eko­nom­ska ana­li­za oprav­da­no­sti iz­grad­nje dru­gog blo­ka do­ve­de­na u pi­ta­nje, već su se oči­gled­no vo­di­li či­nje­ni­com da dr­ža­va go­di­na­ma to­le­ri­še Rud­ni­ku uglja i Elek­tro­pri­vre­di dra­stič­no uni­šta­va­nje ži­vot­ne sre­di­ne i ži­vo­ta gra­đa­na Plje­va­lja, a da za to ni­šta ne pla­ća­ju.
Tekst je sa­či­njen uz po­dr­šku EU u sklo­pu pro­jek­ta „Nul­ta to­le­ran­ci­ja na ko­rup­ci­ju”. Za sa­dr­žaj tek­sta od­go­vo­ran je is­klju­či­vo MANS, a sta­vo­vi u tek­stu se ni u kom slu­ča­ju ne mo­gu sma­tra­ti sta­vo­vi­ma EU.

Ne­ma no­vih za­po­šlja­va­nja

Iz na­cr­ta DPP se ne mo­že za­klju­či­ti da će bi­ti no­vih za­po­šlja­va­nja u Rud­ni­ku, ko­ji je kra­jem 2003. imao 1.922 za­po­sle­na, a da­nas oko hi­lja­du. Slič­no je i sa za­po­šlja­va­njem u dru­gom blo­ku TE, ko­je će bro­ja­ti od 50 do 100 lju­di, znat­no ma­nje ne­go u po­sto­je­ćem blo­ku, što se ob­ja­šnja­va pri­mje­nom no­vih teh­no­lo­gi­ja ko­je zah­ti­je­va­ju ma­nji broj za­po­sle­nih.

Fin­gi­ra­na
jav­na ras­pra­va

Jav­na ras­pra­va o na­cr­tu DPP TE Plje­vlja bi­će odr­ža­na da­nas u Plje­vlji­ma. Na­cr­tom je pri­ka­zan ukup­ni in­ve­sti­ci­o­ni tro­šak za iz­grad­nju dru­gog blo­ka od 366 mi­li­o­na, ko­ji se od­no­se sa­mo na grad­nju objek­ta, ali ni­je­su ura­ču­na­ti tro­ško­vi od ka­ma­ta, tro­ško­va eks­pro­pri­ja­ci­je, re­vi­ta­li­za­ci­je po­sto­je­ćeg blo­ka, iz­grad­nje no­vih de­po­ni­ja i od­la­ga­li­šta ot­pa­da, pre­ko tro­ško­va otva­ra­nja no­vih ru­do­ko­pa, za­šti­te ži­vot­ne sre­di­ne i zdra­vlja lju­di. Već sa­da je upit­na eko­nom­ska oprav­da­nost iz­grad­nje dru­gog blo­ka i da će stva­r­ni tro­ško­vi pre­ma­ši­ti mi­li­jar­du eura, pri če­mu ni­je po­znat mo­del fi­nan­si­ra­nja. EPCG je kao pr­vo­ran­gi­ra­nu iza­bra­la po­nu­du če­ške kom­pa­ni­je Ško­da ko­ja je po­nu­di­la ci­je­nu grad­nje od 338,5 mi­li­o­na eura.
Mi­ni­star­stvo odr­ži­vog raz­vo­ja je jav­nu ras­pra­vu ob­ja­vi­lo kra­jem ma­ja, a okru­gli sto u Plje­vlji­ma je je­di­ni ko­ji će bi­ti or­ga­ni­zo­va­n i to na­kon vi­še ne­rad­nih da­na u ze­mlji. Či­nje­ni­ca da mi­ni­star­stvo ni­je na­ja­vi­lo jav­nu ras­pra­vu, ni­ti se po­tru­di­lo da sa­op­šti bi­lo šta u ve­zi sa pro­jek­tom, svje­do­či da se po­stu­pak že­li za­vr­ši­ti sa što ma­nje pri­su­stva u jav­no­sti. Kri­je se i re­le­vant­na do­ku­men­ta­ci­ja na osno­vu ko­je je iz­ra­đe­na eko­nom­ska ana­li­za is­pla­ti­vo­sti pro­jek­ta, što do­vo­di u pi­ta­nje tran­spa­rent­nost či­ta­vog po­stup­ka i po­ka­zu­je da je jav­na ras­pra­va fin­gi­ra­nje i far­sa, ka­ko bi se za­do­vo­lji­la for­ma, a od jav­no­sti sa­kri­la su­šti­na i ko­šta­nje iz­grad­nje dru­gog blo­ka TE.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"