Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sveto dao 1.000, Milo 400 eura * Njemačka odbila da izruči Kalića * Amfilohije: Gradimo hram koji gradi nas * Tajnom proglasili privatizaciju 13 preduzeća * Najbolji međuzvjezdani ambasadori * Stradanje je mjera ljubavi * Izabela Roselini na čelu žirija
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-04-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dritan Abazović, potpredsjednik Građanskog pokreta URA:
„Velika Albanija” nema moju podršku.

Vic Dana :)

Zvoni telefon. Otac tri kćeri podiže slušalicu i čuje kako neko šapuće:
●Jesi li to ti, žabice moja?
A otac će ljutito:
●Ne, ovde vlasnik cijele bare!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni RODITELJI UDRUŽENJA DJECE SA SMETNJAMA I POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU „SUNČEV ZRAK“ PORUČUJU Od fizičkih više bole barijere u ljudima Kada imate dijete sa smetnjama u razvoju to postaje porodica sa posebnim potrebama i jedina je istina da je to dijete vaše i da se morate boriti za njega. I sva ta borba prerasta u ljubav – kaže Jovo Grubač Predrag Mirković kaže da je njegova kćerka Sara imala nepunih 16 godina kada je izgubio, te da je tokom tih 16 godina borbe, svega par ljekara pokazalo pravo lice profesionalnosti i humanosti
Dan - novi portal
HER­CEG NO­VI - Član Udru­že­nja ro­di­te­lja dje­ce sa smet­nja­ma i po­te­ško­ća­ma u raz­vo­ju „Sun­čev zrak“ iz Her­ceg No­vog Pre­drag Mir­ko­vić u raz­go­vo­ru za „Dan” ka­že da je nje­go­va kćer­ka Sa­ra ima­la ne­pu­nih 16 go­di­na ka­da je iz­gu­bio, te da je to­kom tih 16 go­di­na bor­be, sve­ga par lje­ka­ra po­ka­za­lo pra­vo li­ce pro­fe­si­o­nal­no­sti i hu­ma­no­sti.
Mir­ko­vić ob­ja­šnja­va da ka­da je član po­ro­di­ce te­ški in­va­lid i pot­pu­no bes­po­mo­ćan, či­ta­va po­ro­di­ca ula­že ogrom­nu sna­gu i po­sta­je ve­li­ka žr­tva. Is­ti­če ko­li­ko je bi­lo te­ško za su­pru­gu i nje­ga, ne sa­mo u fi­zič­kom smi­slu iz­ni­je­ti bri­gu o Sa­ri, ne­go ko­li­ko ga je pe­kla gre­ška lje­ka­ra, po­seb­no u kon­tek­stu da je dje­voj­či­ca psi­hič­ki bi­la pot­pu­no oču­va­na i ima­la po­tre­be kao sva dru­ga dje­ca, ali da njen fi­zič­ki raz­voj ni­je pra­tio onaj men­tal­ni.
Od tre­nut­ka ka­da sam sa­znao da ću po­sta­ti ro­di­telj kao i svi bu­du­ći oče­vi imao sam vi­zi­ju lju­ba­vi, ra­do­sti, pu­no­će ži­vo­ta. Me­đu­tim, gre­škom lje­ka­ra Sa­ra je osta­la ne­po­kret­na. Ta­da je po­čeo naš dru­gi ži­vot. Na po­čet­ku ni­ste svje­sni da će bor­ba tra­ja­ti ci­je­li ži­vot. U po­čet­ku smo mi­sli­li da je to krat­ko­traj­no da će se br­zo opo­ra­vi­ti i da će­te vi svo­jom bor­bom i za­la­ga­njem us­pje­ti da je vra­ti­te nor­mal­nom ži­vo­tu. Ni­ko u po­čet­ku ni­je imao sna­ge da nam ka­že pra­vu isti­nu. Ka­ko su go­di­ne pro­la­zi­le tra­ži­li smo po­moć u bi­o­ner­ge­ti­ča­ri­ma, vra­ča­ra­ma, ga­ta­ri­ma, svi­ma ko­ji su ka­za­li da ne­što zna­ju i da mo­gu da po­mog­nu. Sve smo pro­ba­li da nas ne bi gri­zla sa­vjest što ni­smo po­ku­ša­li baš sve. To je sve bi­lo lu­ta­nje, i na kra­ju se is­po­sta­vi­lo da su gre­ške pra­vi­li i pro­fe­si­o­nal­ci - lje­ka­ri u ko­je sam se na­dao da će nam da­ti pra­ve smjer­ni­ce. U na­šem dru­štvu i eti­ka se iz­gu­bi­la - s gor­či­nom kon­sta­tu­je Mir­ko­vić.
Pro­šle go­di­ne Sa­ra ni­je iz­dr­ža­la ope­ra­ci­ju i umr­la je. Mir­ko­vić je i na­kon nje­ne smr­ti ostao je član Udru­že­nja „Sun­čev zrak” jer sma­tra da ma­kar sa­vje­tom mo­že da po­mog­ne ne­kom da ne lu­ta.
Pred­sjed­nik Udru­že­nja Jo­vo Gru­bač ka­že da je lo­kal­noj upra­vi pre­dao pro­je­kat iz­grad­nje Dnev­nog i Rad­nog cen­tra u se­lu Ka­me­no, jer sma­tra da je lo­ka­ci­ja u Su­to­ri­ni, ko­ju je opre­di­je­li­la Op­šti­na, ne­u­slov­na. Gru­bač ka­že da za pro­je­kat ima­ju no­vac i usme­nu sa­gla­snost Mi­ni­star­stva fi­na­si­ja i Mi­ni­star­stva od­bra­ne. A mla­dim ro­di­te­lji­ma dje­ce sa smet­nja­ma u raz­vo­ju po­ru­ču­je da ne od­u­sta­ju i da is­klju­či­vo uva­ža­va­ju sa­vje­te struč­nja­ka.
-Sa svo­jim si­nom pro­šao sam sve, od ra­zno­ra­znih vra­ča­ra, bi­o­ner­gi­ča­ra i na kra­ju se čo­vjek na­đe u pa­ni­ci ka­da po­tro­ši ve­li­ke pa­re, a ni­šta ne ura­di. Pre­po­ru­čio bih ro­di­te­lji­ma da ko­ri­ste is­klju­či­vo me­di­ci­nu i sa­vjet struč­nja­ka ko­ji su naj­re­le­vant­ni­ji za ovu oblast. Bio sam za­stra­nio u ne­kim svo­jim raz­mi­šlja­nji­ma u že­lji da što vi­še po­mog­nem svom dje­te­tu. Ka­da ima­te di­je­te sa smet­nja­ma u raz­vo­ju u po­ro­di­ci, fak­tič­ki či­ta­va po­ro­di­ca je ve­za­na za di­je­te. To po­sta­je po­ro­di­ca sa po­seb­nim po­tre­ba­ma i či­ta­vi ži­vot se bo­re za svo­je di­je­te. Ka­da su mi lje­ka­ri sa­op­šti­li da moj sin ima po­seb­ne po­tre­be po­ku­ša­vao sam to se­bi ob­ja­sni­ti, ali od tog šo­ka, bje­ža­nja od stvar­no­sti, po­ku­ša­ja tra­že­nja mi­li­on raz­lo­ga za­što se to de­si­lo, je­di­na je isti­na da je to di­je­te va­še i da ima po­seb­ne po­tre­be i da se mo­ra­te bo­ri­ti za nje­ga. I sva ta bor­ba pre­ra­sta u lju­bav – pri­ča Gru­bač, ko­ji sma­tra da se svi­jest dru­štva u po­sled­nje tri go­di­ne pro­mi­je­ni­la na­bo­lje, ipak po pi­ta­nju bri­ge o dje­ci sa smet­nja­ma i po­te­ško­ća­ma u raz­vo­ju i nji­ho­vim ro­di­te­lji­ma, to ni­je ni bli­zu do­volj­nog.
Gru­bač is­ti­če i to da mno­gi ro­di­te­lji zbog zbog pri­ro­de bo­le­sti dje­te­ta mo­ra­ju bi­ti stal­no uz nje­ga, pa sa­mim tim ni­su u mo­guć­no­sti da ra­de. Na­gla­ša­va da je zbog to­ga nji­hov ma­te­ri­jal­ni po­lo­žaj još te­ži.
- Ka­da do­bi­je­te di­je­te sa 24 go­di­ne pa se 14 ili 15 go­di­na mu­či­te da mu ko­li­ko -to­li­ko stvo­ri­te nor­mal­ne uslo­ve za ži­vot, od­no­sno da ta­kvo di­je­te uklju­či­te u dru­štvo, već ste pre­šli ne­ku sta­ro­snu gra­ni­cu i on­da ni­ko ne že­li da vas za­po­sli. Da li iko raz­mi­šlja šta se de­ša­va sa ta­kvim ro­di­te­lji­ma ka­sni­je. Da li iko raz­mi­šlja ka­ko po­mo­ći ro­di­te­lji­ma. U po­sled­njih go­di­nu da­na uz­gu­bli­li smi tri čla­na udru­že­nja, tro­je dje­ce. To je stra­šno, oni su bi­li ve­li­ki bor­ci, kao i nji­ho­vi ro­di­te­lji. Ka­da bi svi ro­di­te­lji svo­joj dje­ci po­kla­nja­li ono­li­ko pa­žnje ko­li­ko mi svo­joj ne bi bi­lo pro­ble­ma u ovom dru­štvu- kon­sta­tu­je Gru­bač i na­gla­ša­va da od fi­zič­kih vi­še bo­le ba­ri­je­re u lju­di­ma.
K.Ma­to­vić


Od­lu­ke da do­no­se struč­nja­ci, a ne po­li­ti­ča­ri

Mir­ko­vić is­ti­če da in­sti­tu­ci­je ni­su da­le do­volj­no dje­ci sa po­seb­nim po­tre­ba­ma.
- Zdrav­stvo je lo­še. Za­ko­ne su do­no­si­li ili ne­struč­ni lju­di ili se gle­da­lo ka­ko da se ušte­di na nji­ma ne­bit­nim, ali na­ma ja­ko bit­nim stva­ri­ma. Zna­mo da naj­vi­še uspje­ha u re­ha­bi­li­ta­ci­ji po­sti­že di­je­te do 6. go­di­ne, ali 21 dan te­ra­pi­je za di­je­te ko­je ima po­seb­ne po­tre­be prak­tič­no je ni­šta. On­da su ro­di­te­lji pri­nu­đe­ni da pla­ća­ju pri­vat­no fi­zi­o­te­ra­pe­u­ta, a si­gur­no 95 od­sto ro­di­te­lja ni­je u mo­guć­no­sti da pla­ti. On­da do­la­zi­mo u si­tu­a­ci­ju da su ta dje­ca za­ne­ma­re­na i da su u go­rem sta­nju ne­go što bi tre­ba­lo da bu­du ka­da bi mo­gli pri­u­šti­ti li­je­če­nje. Ro­di­te­lji ima­ju pra­vo o tro­šku Fon­da da bo­ra­ve sa dje­te­tom do 10 go­di­na. Za­mi­sli­te si­tu­a­ci­ju da ka­da dje­te ko­je bo­lu­je od te­žeg ob­li­ka ce­re­bral­ne pa­ra­li­ze mo­ra­te da osta­vi­te sa­mo u bol­ni­ci da se ne­ko dru­gi bri­ne o nje­mu. Me­ni ni­je ja­sno da je ne­ko do­no­sio ta­kve od­lu­ke jer ni­je ri­ječ o dje­ci ko­ja mo­gu sa­mo­stal­no da ži­ve pa ni da pro­ve­du vri­je­me sa­mi u bol­ni­ci. Da li ne­ko mo­že bo­lje da po­zna­je po­tre­be tog dje­te­ta od ro­di­te­lja ili da se bo­lje bri­ne o nje­mu. Ne mo­že. A u tim slu­ča­je­vi­ma ka­da ro­di­telj ne že­li da osta­vi svo­je di­je­te sa­mo, mo­ra da sno­si sam tro­ško­ve svog bo­rav­ka u bol­ni­ci. A to obič­no ni­je ri­ječ o par da­na već uglav­nom o du­žem pe­ri­o­du. To su ve­li­ki tro­ško­vi i za me­ne je to dis­kri­mi­na­ci­ja. Ove stva­ri se mo­ra­ju si­stem­ski rje­ša­va­ti i pra­vi lju­di mo­ra­ju do­no­sti od­lu­ke, oni ko­ji po­zna­ju pro­ble­ma­ti­ku, struč­ni lju­di ko­ji zna­ju svoj po­sao, a ne po­li­ti­ča­ri - po­ru­čio je Mir­ko­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"