Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sveto dao 1.000, Milo 400 eura * Njemačka odbila da izruči Kalića * Amfilohije: Gradimo hram koji gradi nas * Tajnom proglasili privatizaciju 13 preduzeća * Najbolji međuzvjezdani ambasadori * Stradanje je mjera ljubavi * Izabela Roselini na čelu žirija
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-04-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dritan Abazović, potpredsjednik Građanskog pokreta URA:
„Velika Albanija” nema moju podršku.

Vic Dana :)

Zvoni telefon. Otac tri kćeri podiže slušalicu i čuje kako neko šapuće:
●Jesi li to ti, žabice moja?
A otac će ljutito:
●Ne, ovde vlasnik cijele bare!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni UOČI VASKRSA PREDSTAVNICI OPŠTINE DANILOVGRADU OTKRILI PLANOVE O NAJVEĆEM PRAVOSLAVNOM SVETILIŠTU NA BALKANU
Od donjeg do gornjeg manastira saobraćaće elektromobili Ostrog pješačka oaza sa elektromobilima Futuristički planeri predlažu da se od Glave Zete do donjeg manastira Ostrog gradi žičara čiji bi ulaz bio pored motela „Glava Zete“ gdje bi bio parking za autobuse i automobile, info- punkt, trgovina, bankomati i sanitarni čvor za turiste i posjetioce
Dan - novi portal
DA­NI­LOV­GRAD - Kao Vas­kr­šnji po­klon gra­đa­ni­ma Da­ni­lov­gra­da i pra­vo­slav­nim vjer­ni­ci­ma ši­rom svi­je­ta pred­stav­ni­ci lo­kal­ne upra­ve ser­vi­ra­li su svo­je pla­no­ve o ma­na­sti­ru Ostrog. U nji­ho­voj vi­zi­ji je­dan od naj­po­sje­će­ni­jih i naj­po­što­va­ni­jih pra­vo­slav­nih hra­mo­va u svi­je­tu tre­ba­lo bi da bu­de, iz­me­đu osta­log, pje­šač­ka zo­na sa elek­tro­mo­bi­li­ma. Ta­kva ide­ja za­pi­sa­na je u na­cr­tu De­talj­nog ur­ba­ni­stič­kog pla­na „Gla­va Ze­te-ma­na­stir Ostrog“ ko­ji su da­ni­lov­grad­ski DPS vla­sto­dr­šci jav­no ob­ja­vi­li na Ve­li­ki če­tvr­tak.
-Us­po­sta­vlja­nje še­me funk­ci­o­ni­sa­nja jav­nog i in­ter­nog sa­o­bra­ća­ja kroz ma­na­stir­ski kom­pleks je sa po­seb­nim ak­cen­tom na us­po­sta­vlja­nje pje­šač­ke ko­mu­ni­ka­ci­je iz­me­đu dva ma­na­sti­ra. Po­sto­je­ći put od do­njeg do gor­njeg ma­na­sti­ra ka­te­go­ri­še se kao pje­šač­ko in­ter­vent­na sa­o­bra­ćaj­ni­ca. Pred­vi­đe­no je i da se or­ga­ni­zu­je pre­voz tu­ri­sta i po­sje­ti­la­ca do gor­njeg ma­na­sti­ra. Pre­po­ru­ka je da se in­te­r­ni pre­voz oba­vlja elek­trič­nom vo­zi­li­ma - na­ve­de­no je u na­cr­tu DUP-a.
I to ni­je sve od fu­tu­ri­stič­kih vjer­skih pla­no­va ak­tu­el­ne vla­sti u Da­ni­lov­gra­du. Oni pred­la­žu da se od Gla­ve Ze­te do do­njeg ma­na­sti­ra Ostrog gra­di ži­ča­ra. Po nji­ho­vom mi­šlje­nju ulaz u ži­ča­ru bi bio po­red mo­te­la „Glav Ze­te“, a iz­laz u bli­zi­ni do­njeg ma­na­sti­ra.
-Do­nja sta­ni­ca ži­ča­re je lo­ci­ra­na uz glav­nu na­selj­sku sa­o­bra­ćaj­ni­cu na Gla­vi Ze­te, a na su­sjed­noj par­ce­li je or­ga­ni­zo­van par­king za auto­bu­se i auto­mo­bi­le. U objek­tu sta­ni­ce ži­ča­re će se obez­bi­je­di­ti in­fo- punkt, tr­go­vi­na, ban­ko­ma­ti i sa­ni­tar­ni čvor za tu­ri­ste i po­sje­ti­o­ce. Osim sa­o­bra­ćaj­nog po­ve­zi­va­nja dva lo­ka­li­te­ta, iz­grad­njom do­stav­ne ži­ča­re će se obez­bi­je­di­ti do­dat­na tu­ri­stič­ka atrak­ci­ja sa­gle­da­va­nja okol­nog pro­sto­ra kroz je­din­stve­ne vi­zu­re na ma­na­stir­ski ko­mleks i ši­re okru­že­nje - na­vo­di se u na­cr­tu.
Što se ti­če sa­o­bra­ćaj­ni­ca pla­nom se pred­la­že i iz­grad­nja no­vih pu­te­va ka ma­na­sti­ru iz prav­ca Da­ni­lov­gra­da i Nik­ši­ća i nji­ho­vo spa­ja­nje ka­ko bi se bez­bjed­ni­je od­la­zi­lo i do­la­zi­lo do hra­ma. Pje­šač­kih sta­za ne­će bi­ti sa­mo u man­sti­ru već su one pred­vi­đe­ne i na Gla­vi Ze­te. Pre­ma na­ja­va­ma Gla­va Ze­te, ko­ja je da­nas sko­ro bez sta­nov­ni­ka i pot­pu­no za­pu­šte­na, tre­ba­lo bi da po­sta­ne tu­ri­stič­ka oaza sa sport­skim te­re­ni­ma. Ure­di­la bi se i oba­la Ze­te, a po­sto­ji šan­sa da se iz­gra­de kam­po­vi i par­ko­vi, ali i pla­ža.
Po­se­ban dio pla­na po­sve­ćen je ocje­na­ma sa­da­šnjeg iz­gle­da Ostro­ga. Pre­ma nji­ma ovaj hram je u po­sljed­njih 15 go­di­na iz­lo­žen ra­znim ur­ba­ni­stič­kim de­gra­da­ci­ja­ma, što pret­po­sta­vlja spor­nu i ide­o­lo­šku te­zu da po­li­ti­ča­ri bo­lje zna­ju šta tre­ba ra­di­ti na cr­kva­ma i nji­ho­voj oko­li­ni od sve­šte­ni­ka, cr­kve­nih po­gla­va­ra i Mi­tro­po­li­je cr­no­gor­sko pri­mor­ske.
-Umje­sto po­zi­tiv­nog efek­ta ko­ji do­la­zi sa oži­vlja­va­njem vjer­skog ži­vo­ta i ob­no­vom vjer­skih funk­ci­ja, ra­do­vi na ob­no­vi gra­đe­vi­na bez struč­nog udje­la in­sti­tu­ci­ja za­šti­te ima­li su za po­sle­di­cu na­ru­ša­va­nje iz­vor­no­sti. Ne­ga­tiv­ne po­sle­di­ce
od­no­se se ne sa­mo na ne­po­kret­na, od­no­sno ar­hi­tek­tu­ru sa ži­vo­pi­som, već i na po­kret­na kul­tur­na do­bra (iko­no­sta­se, knji­ge i dru­ge ob­red­ne pred­me­te), kul­tur­ni pej­saž, od­no­sno pri­rod­ni am­bi­jent do­bra. Po­se­ban pro­blem pred­sta­vlja uno­še­nje ele­me­na­ta ko­ji mi­je­nja­ju iz­vor­nost do­bra i uma­nju­ju nje­go­vu do­ku­men­ta­ci­o­nu i isto­rij­sku vri­jed­nost.Po­se­ban vid de­gra­da­ci­je sa­kral­nih obje­ka­ta od­vi­ja se kroz pro­ces ob­no­ve ko­na­ka ma­na­stir­skih kom­plek­sa. Ne­za­vi­sno od na­či­na iz­grad­nje ko­na­ka, in­ter­ven­ci­je su, sa kon­zer­va­tor­skog aspek­ta, iz­ve­de­ne ne­struč­no, ne­pri­mje­re­nih di­men­zi­ja i ar­hi­tek­ton­ske ob­ra­de. Pro­ces funk­ci­o­nal­nog i teh­nič­kog, tj. in­fra­struk­tur­nog pri­la­go­đa­va­nja ko­na­ka no­vim po­tre­ba­ma je u eks­pan­zi­ji po­sled­njih 15 go­di­na. No­vi ko­na­ci po ga­ba­ri­tu i ob­li­ko­va­nju ne­pri­mje­re­ni su sa­kral­nim kom­plek­si­ma kao i objek­tiv­nim po­tre­ba­ma mo­na­štva - pi­še u pla­nu.
Kre­a­tor ur­ba­ni­stič­kih ide­ja o Ostro­gu je „Kon­zor­ci­jum-Cen­tar za pla­ni­ra­nje ur­ba­nog raz­vo­ja“ či­ji je di­rek­tor Pre­drag Ba­bić. Jav­na ras­pra­va o DUP-u „ Gla­va Ze­te-ma­na­stir Ostrog“ tra­je do 22.apri­la, a cen­tral­na de­ba­ta za­ka­za­na je za 20. april.
I.M.


Man­astir svr­sta­li u spo­me­ni­ke

Da­ni­lov­grad­ski pla­ne­ri ot­kri­li su i ka­ko tu­ma­če ma­na­sti­re i vjer­ski ži­vot ko­ji se od­vi­ja u nji­ma. Bez ima­lo uvi­ja­nja oni ma­na­stir Ostrog smje­šta­ju u ta­ko­zva­na kul­tur­na do­bra, od­no­sno spo­me­ni­ke.
-Kom­pleks ma­na­sti­ra Ostrog tre­ti­ra­će se u skla­du sa pra­vi­li­ma za­šti­te zna­čaj­nih spo­me­ni­ka kul­tu­re i una­pre­đe­nja uslo­va za oba­vlja­nje vjer­ske dje­lat­no­sti. Ma­na­stir Ostrog je upi­san u re­gi­star kul­tur­nih do­ba­ra od na­ci­o­nal­nog zna­ča­ja - na­vo­de da­ni­lov­grad­ski pla­ne­ri. Ele­men­tar­no vjer­ski pi­sme­nom čo­vje­ku, pa bio on i ate­si­ta, po­zna­to je da cr­kve ni­ka­da ni­je­su bi­le spo­me­ni­ci, već hra­mo­vi gdje se od­vi­ja bo­gat du­hov­ni ži­vot, od­no­sno oni su do­mo­vi mo­li­tve i li­tur­gi­je. Ta­kvo shva­ta­nje cr­kve pot­pu­no je su­prot­no ide­o­lo­škim i pri­mi­tiv­no ma­te­ri­ja­la­stič­kim ocje­na­ma da je cr­kva spo­me­nik, od­no­sno mr­tvi or­ga­ni­zam ko­ji svje­do­či o ne­če­mu što se ne­ka­da de­si­lo. I po­vr­šno obra­zo­va­nim lju­di­ma po­zna­to je da ni u vri­je­me SFRJ i so­ci­ja­li­stič­kog sa­mo­u­pra­vlja­nja ta­da­šnje ko­mu­ni­stič­ke vo­đe ni­je­su na ta­kav na­čin po­sma­tra­li cr­kvu.


Bu­rić tra­ži da se utvr­di vla­sni­štvo

Po­vo­dom ur­ba­ni­stič­kih vi­zi­ja o Ostro­gu ne­dav­no se ogla­sio i prof. dr Mi­ha­i­lo Bu­rić, pred­sjed­nik Sa­vje­ta za pla­ni­ra­nje Op­šti­ne Da­ni­lov­grad. On je vi­še pu­ta tra­žio da se ri­je­ši či­je je vla­sni­štvo ma­na­stir Ostrog. Po nje­go­vim sta­vo­vi­ma ma­na­stir ni­ka­ko ne mo­že da pri­pa­da Mi­tro­po­li­ji cr­no­gor­sko- pri­mor­skoj ili Srp­skoj pra­vo­slav­noj cr­kvi.
-Vla­snik na ko­ga bi se mo­gao vo­di­ti ma­na­stir­ski kom­pleks mo­že bi­ti sa­mo Op­šti­na Da­ni­lov­grad ili dr­ža­va, jer su one po pi­ta­nju vla­sni­štva su­ple­men­tar­ni - sma­tra prof. dr Bu­rić. Ta­kve ocje­ne iza­zva­le su broj­na re­a­go­va­nja. Dr Bu­di­mir Alek­sić, pro­fe­sor na ce­tinj­skoj bo­go­slo­vi­ji, iz­ja­vio je u me­di­ji­ma da je to sa­mo još je­dan u ni­zu an­ti­srp­skih po­te­za ak­tuel­ne vla­sti.
- Za­kon o kul­tur­nim do­bri­ma je ta­ko kon­ci­pi­ran da dr­ža­va ima od­rije­še­ne ru­ke pa mo­že čak da za­bra­ni i skup kod ma­na­sti­ra ako pro­ci­je­ni da to tre­ba ura­di­ti. Su­šti­na sve­ga je spro­vo­đe­nje an­ti­srp­ske ide­o­lo­gi­je i bor­ba pro­tiv srp­skog iden­ti­te­ta i Srp­ske pra­vo­slav­ne cr­kve kao nje­nog no­si­o­ca u Cr­noj Go­ri. Re­žim je agre­siv­no ki­di­sao na sve­ti­li­šte u ko­me po­či­va­ju mo­šti Sr­bi­na iz Her­ce­go­vi­ne, Sve­tog Va­si­li­ja Ostro­škog. Od maj­skog re­fe­ren­du­ma 2006. go­di­ne oni „ob­li­ku­ju” iden­ti­tet no­vog cr­no­gor­skog čo­vje­ka pre­ko for­si­ra­nja stva­ra­nja dr­ža­ve, na­ci­je i je­zi­ka. Osta­lo im je još ne­do­vr­še­no pi­ta­nje cr­kve- sma­tra Alek­sić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"