Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki poništila je u poslednje dvije godine 11 tendera vrijednih oko 1,1 milon eura nakon žalbi firmi čiji su vlasnici ili zastupnici Aco i Blažo Đukanović i Ana Kolarević. Brat, sin i sestra premijera Mila Đukanovića redovni su učesnici javnih nabavki, a njihove firme često dobijaju unosne poslove. Kada se desi da ne dobiju neki od tih vrijednih poslova, podnose žalbe, koje se po pravilu usvajaju. Ukoliko Đukanovići ne dobiju posao ni nakon žalbenih procedura, tenderi se obično u potpunosti poništavaju ili povlače iz dalje procedure. Tako je nakon primjedbi firme Republički zavod za urbanizam i projektovanje, čiji je vlasnik premijerov brat Aco Đukanović, oboreno sedam tendera. Premijerova sestra Ana Kolarević uglavnom je zastupala preduzeća koja su se žalile i redovno je dobijala postupke, a posledice njenih primjedbi osjetile su se u zdravstvenom sistemu, pošto se dešavalo da fale medicinska sredstva zbog njenih žalbenih procedura na tenderima. Konačno, javne nabavke su poništavane i kada bi bio uskraćen posao premijerovom sinu Blažu, čije su žalbe, prema ocjeni Komisije, redovno bile osnovane.
Porodica Đukanović složno se drži na poslovnom planu. Blažo je u maju 2014. sa tetkom Anom poništio tender Opštine Budva za nabavku i održavanje javne rasvjete, vrijedan 125.000 eura. Državna komisija za kontrolu javnih nabavki tada je usvojila žalbu firme BB Solar, koja je u vlasništvu premijerovog sina Blaža Đukanovića i Ivana Burzanovića, iako je ona podnesena 71 dan nakon isteka zakonskog roka. Solar BB je preko advokata Ane Kolarević i Marka Hajdukovića uložio žalbu na rješenje Opštine Budva da odbije kao neispravnu ponudu BB Solar za nabavku i održavanje javne rasvjete u Budvi. Opština kojom rukovodi Lazar Rađenović raspisala je otvoreni postupak javne nabavke krajem decembra 2013, a ponude su otvorene 29. januara 2014., kada je sačinjen i zapisnik, na osnovu kojeg je Solar imao rok od 10 dana da uloži žalbu. Iako je rok za žalbe istekao 11. februara 2014, a Đukanović se žalio 10. aprila, to jest 71 dan nakon javnog otvaranja ponuda i sačinjavanja zapisnika, taj žalbeni navod je usvojen. Komisija je napravila izuzetak i razmotrila žalbu, pri čemu je ustanovila da je Opština Budva počinila bitnu povredu postupka javne nabavke, Zakona o javnim nabavkama i pravila upravnog postupka.
Slučajno ili namjerno, Ministarstvo ekonomije, na čijem je čelu Vladimir Kavarić, donijelo je prije nekoliko dana Odluku o obustavljanju nabavke i instalacija solarnih sistema za proizvodnju električne energije na katunima nakon što taj posao iz dva pokušaja nijesu uspjeli da daju firmi premijerovog sina. Ministarstvo ekonomije dva puta je dodjeljivalo podgoričkoj firmi BB Solar posao nabavke i instalacije solarnih sistema na katunima, vrijedan 54.000 eura, ali je u oba slučaja državna Komisija za kontrolu postupka javnih nabavki donijela rješenje o poništenju odluka resora ekonomije zbog povrede propisa.
Ana Kolarević najviše se bavila nabavkama u zdravstvu, pa je nakon njene žalbe u aprilu 2014. pao tender Fonda za zdravstveno osiguranje za nabavku RTG filmova u zdravstvenim ustanovama, vrijedan oko 110.000 eura. Kolarevićeva je tada podnijela žalbu Državnoj komisiji u ime firme „Urion”.
Klinički centar Crne Gore (KCCG) povukao je u junu 2014. tender za nabavku dušeka i tekstilnog programa za tu ustanovu pošto je Državna komisija za kontrolu postupka javnih nabavki poništila prve dvije odluke. Na tendere su se prijavljivale tri firme, a Klinički centar prihvatao je ponudu preduzeća „Urion”, koje je zastupala advokat Ana Kolarević. Ta ponuda ujedno je bila i najskuplja, pa su ostali ponuđači za nabavke ulagali žalbe pred Državnom komisijom, koja ih je prihvatala i ukidala odluke KCCG. Nakon druge ukinute odluke, KCCG je odustao od tendera, kada su ponudu firme „Urion”, koju su prethodno dva puta prihvatali kao najbolju, odbili kao nepravilnu.
Osim firme koju zastupa Kolarevićeva, na taj tender prijavljivali su se i Rich group, koju zastupa advokat Branko Anđelić, i preduzeće AMG Farm. Tender za nabavku ukupne vrijednosti 120.000 eura podijeljen je u četiri partije.
Uz Blaža i Anu, ni Aco nije sjedio skrštenih ruku. Tako je prije nedjelju dana Državna komisija za kontrolu javnih nabavki naložila Opštini Kotor da ponovo vrednuje ponude na tenderu za projekat regulisanja saobraćaja, i to nakon žalbe Republičkog zavoda za urbanizam (RZU) i projektovanje, koji je u vlasništvu Aca Đukanovića. Na tenderu koji je raspisan u novembru, procijenjene vrijednosti 36.000 eura, tražen je ponuđač koji će uraditi projekat za stacionirani saobraćaj, analize, regulisanje i odvijanje taksi prevoza.
Takođe, po Đukanovićevoj žalbi, odnosno po žalbi njegove firme RZU, u aprilu 2013. oboren je tender Udruženja penzionera Podgorica, na kojem je tražen najpovoljniji ponuđač za izradu idejnog i glavnog projekta stambeno-poslovnog objekta u Podgorici. Posao je bio procijenjen na oko 20.000 eura. Takođe, RZU je u decembru 2012. oborio tender Komunalno-stambenog javnog preduzeća Budva vrijedan 20.000 eura, na kojem je tražen nadzornik na izgradnji stambenog objekta. Tender je na kraju u potpunosti obustavljen pošto Đukanović nije dobio posao ni nakon žalbenog postupka. Pored toga, u oktobru 2013. poništen je tender Opštine Rožaje za nabavku ponuđača za projektovanje školskog dvorišta u mjesnim zajednicama Biševo, Bukovica i Seošnica. Posao je bio vrijedan 15.000 eura, a tender je oboren nakon primjedbi firme Aca Đukanovića.M.S.
Stric i bratanić zajedno pisali prigovore
Aco i Blažo Đukanović, sa još nekoliko poslovnih partnera, poništili su i tender Direkcije javnih radova za rekonstrukciju i adaptaciju poliklinike u Beranama. U pitanju je bio posao vrijedna 60.000 eura, koji je prvo povjeren konzorcijumu Arhingiženjering, PG projekt, SIMM inženjering, Hidrofokus, Unipred, Montenegroprojekt i Sami inženjering.
Ipak, to nije odgovaralo konzorcijumu koji su činili Republički zavod za urbanizam i projektovanje, BB Solar, Alatel, Hidrogis sistem, Pop-projekt, Geosistem i Plan plus. Državna komisija je konstatovala da nije jasno na osnovu čega je prvorangirani konzorcijum dobio posao jer nije dato valjano obrazloženje.
Opštini Ulcinj oboreni poslovi od 470.000
Zbog žalbi Republičkog zavoda za urbanizam, oboreni su tenderi Opštine Ulcinj ukupne vrijednosti 472.600 eura.
Nabavka kojom je u aprilu 2013. tražen najpovoljniji ponuđač za izradu detaljnog urbanističkog plana Pinješ–Borova šuma, vrijedna 400.000 eura, poništena je nakon žalbe Zavoda i Instituta za istraživanje u oblasti zaštite na radu. Zavod je u žalbi naveo da prvorangirani ponuđač nije dostavio dokaz o izmirenju poreskih obaveza, kao ni planerske licence.
Opština Ulcinj je u maju 2014. godine raspisala tender vrijedan 72.600 eura kako bi izabrala najpovoljnijeg ponuđača za izradu lokalne studije lokacije za naselje Vladimir. Posao je povjeren konzorcijumu Urbanprojekt i Urbanprojektmont. Tender je na kraju poništen zbog žalbe konzorcijuma koji su činili Đukanovićev Zavod za urbanizam i projektovanje i firme MM projekt, Planplus i Hidrogis sistem.